Büyük Deniz Felaketi ve Wilhelm Gustloff Gemisi

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 19 Kasım 2020 Kerim Usta

Bu güne kadar deniz savaşlarında en büyük kayıp 10.582  kişinin öldüğü Wilhelm Gustloff Gemisidir. Her ne kadar içinde askerlerinde olduğu bilinsede ölenlerin çoğu  sivil mültecilerden oluşmaktaydı.

1937 yılında açılışı yapılan Wilhelm Gustloff Gemisi lüks bir gemi olarak sivillere hizme etmek için yapılmıştır. Açılışından 2 yıl sonra Atlantik Okyanusu ve Akdeniz ve Kuzey Denizi’ndeki eğlence gezileri için  yola çıktı. Sivil Kullanım için yapılan gemi 2000 kişiliktir.

Büyük Deniz Felaketi ve Wilhelm Gustloff Gemisi

İkinci Dünya Savaşı başlamadan dört ay önce (1939 Mayıs )Gustloff  farklı bir görev aldı. Görevlerinden biri asker taşımacılığıdır. Bunun haricinde uzun süre denizaltı personeli yetiştirmek amacıyla eğitim gemisi olarak kullanıldı. Bu yönüyle artık sivil bir gemiden çok askeri bir gemi olarak ta tanımlanabilir. Fakat felaketin olduğu anda her ne kadar içinde çok sayıda denizaltı subayı ve eri olsada sivil mültecilerin bulunduğu sivil bir gemi olarak tarihe geçecektir. İddialara göre bu gemi batana kadar 2 milyon mülteciyi savaştan kaçırarak güvenli yerlere nakletmiştir. Gustloff hastane gemisi olarakta savaş sırasında  hizmet verdi.

30 Ocak 1945’te Gotenhafen limanından Baltık Denizine yol alırken hava sakin; Rüzgar şiddeti 7 ve kar yağdığı için sıcaklık -10  dercedir.Gemi üzerinde ise uçak saldırılarına karşı birkaç uçaksavar bulunmaktaydı. Aslında gemiye 3 adet eskortun koruma görevi  planlaması yapılmışt ama bunlardan ikisi geminin kalkış anına yetişemediler. Gemi yolcu defterinde aşağıdaki yolcu sayısı yazılıdır.

* Deniz Subayı:918 kişi
* Mürettebat:173 kişi
* Kadın Denizci:373 kişi
* Yaralı : 162 kişi
* Mülteci:4.424 kişi

Bu durumda toplam yolcu sayısının 6050 kişi olduğu resmi kayıtlarda görülüyor. Fakat günümüz araştırmacılarına göre mülteci sayısının 8.956 olduğu ve bu durumda ise sayının 10.582 olduğu iddia edilmektedir.

Büyük Deniz Felaketi ve Wilhelm Gustloff Gemisi

30 Ocak 1945 tarihinde Alexander Marinesko’nun komutasındaki Sovyet denizaltısı S-13 saat 19: 00’da 3 adet torpido ile gemiyi vurdu. Gustloff yardım fişeği fırlatarak SOS yayınladı ama 50 dakika içinde Gustloff battı. Kaptanlar son ana kadar gemide oldukları söylense de 4 kaptanın sağ kurtulması ilginçtir. SOS çağrısına gelen Alman gemileri,soğuk deniz sularında bulunan 1703 kişi kurtarıldı.

Şimdide Rus Denizaltının Gustloff’u vurma gerekçelerinide bakmak gerekir.

* Daha önce beyaz olan renginin savaş gemileriyle aynı renge boyanması,
* Gustloff’un yanında ona eşlik eden bir hücumbot olması,
* Hastane veya tahliye gemisi olduğuna dair gemide herhangi bir işaret bulunmaması,
* Gustloff’un güvertesinde silah bulundurması.

Geminin enkazi kıyıdan 30 km. açıkta 50 metre derinlikte yatmaktadır. Sovyetler geminin SS subaylarını taşıdığı yönünde propaganda yapmış, gemiyi vuran S-13 kaptanının önce rütbelerini sökmüş, sonra itibarını iade etmiştir. 1990 yılında Gorbaçov, ölmüş olan S-13 kaptanına Sovyet Kahramanlık Madalyası vermiştir.

Kaynak:
*feldgrau.com/wilhelmgustloff
*eksisozluk.com/wilhelm-gustloff
* onedio.com/haber/tarihteki-tek-geminin-batmasiyla-en-buyuk-can-kaybinin-yasandigi-facia-wilhelm-gustloff

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir