Bu Tavsiyeleri Kulak Ardı Etmeyin

Bu Tavsiyeleri Kulak Ardı Etmeyin

* Gürültü patırtının içinde sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulduğunu unutma…Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış,Sana bir kötülük yapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.Bağışla ve unut.. Ama kimseye teslim olma.
* İçten ol, telaşsız ve açık seçik konuş.Başkalarına da kulak ver.Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları;çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır.
* Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkar…Ne kadar küçük olursa olsun işinle ilgilen..Hayattaki dayanağın odur… Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın.İşini öylesine seveceksin ki, başarılarının bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yep yeni bir hayat başlatmış olacaksın.
* Olduğun gibi görün…Ve göründüğün gibi ol..Sevmediğin zaman sever gibi yapma.Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme.İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz.Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri kumsaldaki kum tanecikleri bile değildir.
* Aşka burun kıvırma…O çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçedir.O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.
* Kaybetmeyi ahlaksız kazanca tercih et.Birincisinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı ömür boyu sürer.Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır.Çünkü bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.
* Yılların geçmesine öfkelenme.Gençliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme…
* Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan, yelkenleri rüzgara göre ayarla.Çünkü dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.
* Ara sıra isyana yönelecek olsan da, hatırla ki evreni yargılamak imkansızdır.Onun için kavgalarını sürdürürken kendi kendinle barış içinde ol.
* Doğduğun zamanları hatırlar mısın?….Sen ağlarken herkes sevinçle gülüyordu… Bu nedenle öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın sen öldüğünde…
* Sabırlı sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin.Gözünle değil, kalbinle görmeye çalış ki, bütün pisliği ve kalleşliğine rağmen , dünya insan oğlunun biricik mekanıdır..

Yorum yapın