Bit Hakkında Bilgi

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 6 Kasım 2020 Kerim Usta

Bit Hakkında Bilgi

Bitler insanlara sirayet ettiklerinde utanç verirler. Bunun nedeni insanlarımızın, bitin pislik sonucu, yada temizlenmeme sonucu sirayet ettiklerini düşünmeleridir. Bit temizliğin az olduğu yerlerde yaşamayı tercih eder. İnsanlara hastalık bulaştıran bu böcek ile uğraşmak ve onu yok etmek oldukça zordur. Bitler asalağı olduğu konakçısının kanından beslenir ve yaşamını sürdürür. Bitler konakçısın üzerinden günden 3 – 10 defa kan emer. Bit in bulunduğu canlıd sürekli iştahsızlık, kaşınma ve halsizlik olur çünkü bit o canlının kanını sürekli emmekte ve o canlıyı yormaktadır. Bit in ısırdığı bölgede iltihaplanma ve morarma olur. Bitler yumurtlama yoluyla çoğalırlar.

BİTLERİ YAPISI
Alttan ve üstten basık halde, toplu iğne başı büyüklüğünde hayvanlardır. Başları çok ufak, karın bölgeleri ise diğer bölgelerine nisbeten çok büyüktür. Küçük kısa ve güçlü 6 adet ayağı vardır, kanatları yoktur. Hareketleri çok ağır ve hantaldır.

Bit yaşamını ve beslenmesini sürdürmek için mutlaka bir konakçı seçer. Konağı olmadığı zamanlarda 3 gün boyunca yaşamlarını sürdürebilirler. asalak halinde yani bir konakçı üzerinde se 1 ay kadar bulunurlar. Saç biti,kasık ve koltuk altı biti ve vücut biti olarak bulundukları ve yaşadıkları bölgelere göre farklı isimler alır ve bu bitler genellikle farklı türler olur.

Bit Nasıl Bulaşır ?
Bitler insanlara birkaç yol kullanarak geçebilir : Bit insana ev hayvanları, sokak hayvanları, kuşlar ve kediler vasıtasıyla geçebilir. Bunun yanında insandan insana geçen bitler de vardır. İnsandan insana geçen bit ya bir ortak eşyayı kullanmıştır ya da bir ortak giysi üzerinden geçmiştir. Kalabalık ortamlarda da insandan insana bulaştığı olur..

BAZI BİT ÇEŞİTLERİ:

SAÇ BİTİ ( BAŞ BİTİ):
Saç biti insanların saçları içinde barınan beyaz veya gri renklerde görülebilen hayvancıklardır. Asalak olarak üzerinde yaşadıkları canlının kanını emerek yaşarlar, saç bitleri kafa derisinden kan emerek yaşamını sürdürür. Saç bitleri kulak diplerinde ve başın arka tarafında barınmayı tercih ederler. Saç biti saç köklerinden günde4-9 defa kan emer bu bitlerden normal yıkanma ile kesinlikle kurtulamayız. Saç bitlerinden kurtulmak için, bu parazitler için özel hazırlanmış bit ilacı kullanılır ve yine bu canlıların temizliği için üretilmiş taraklar vasıtasıyla bu bitler ayıklanır. Bitlerin yumurtalarına sirke denir. Saç bitleri, sirkelerini saç kılları üzerine yapıştırırlar. Baş bitleri insandan insana, tokalaşma esnasında veya bitli bir şapkanın giyilmesi nedeniyle geçebilir. Ev ortamında veya giysilerde saklanabilirler.

KIL BİTİ (KASIK BİTİ):
Kasık biti ya da vücut biti olarak da bilinir. Kasık, koltuk altı veya sakalda barınır ve yine bu bölgelerdeki deriden kan emerek beslenir. Bu bitler, kıl kökünde vücut içine gömülü haldedirler.

ELBİSE BİTİ (VÜCUT BİTİ)
Elbise biti insanların kılsız tüysüz bölgelerinde insandan direk kan emerek beslenir. Elbise bitikan emdikten sonra elbiseler içinde gizlenerek saklanırlar. Yumurtasını elbiselerde dikiş aralarına, kıvrımlara ve katlanmış kısımlarına bırakırlar. Bu bitler sadece üzerimizde değil aynı zamanda yatak içlerinde ve ev eşyaları içine de gizlenebilirler.

Diğer bit çeşitleri:
Köpek biti, at biti, kedi biti ve ağaç biti ..

BİTLERİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR VE ZARARLARI
Bitlerde pireler gibi ve diğer haşereler gibi sürekli konakçı değiştirdiğinden dolayı bir konakçının hastalığını ötekine bulaştırır. Bitlerin ısırmasında vücut kaşınır ve kaşıntı şekil olarak uyuza benzer. Bitler insana şu hastalıkları bulaştırırlar:
Humma mikrobu, Tifus mikrobu, Deri döküntüleri, Lezyonlu ve iltihaplı akneler
Ayrıca bitlerin kandaki hemoglobini tuttuğu için güçsüzlük ve vücut kırgınlığı gibi belirtilere neden olur.

BİT İLAÇLARI VE BİT İLAÇLAMA
Bit bulunduğu yere ve bitin türüne göre farklı şekillerde ilaçlanır. Saç biti ve kasık bitlerinde mutlaka bir hekime gidilmeli. Hekimin önerdiği ilaçlar kullanılmalıç Saç biti, vücut biti ve kasık bitlerinde kullanılan ilaçlar birbirlerinden farklıdır, yan etkisi varsa dikkatle incelenmeli sonra kullanılmalıdır. İnsan vücudundaki bitler bit ilacı ile temizlense de , sonrasında ev eşyalarında kalan bitlerin ilaçlanması için bir böcek ilaçlama firmasından destek almalı ve evinizi ilaçlamalısınız. Uygun bit ilacı, uzman personel ve doğru ekipmanla ev ilaçlama uygulaması yapılmalı.

BİT, BİT İLACI VE BİT İLAÇLAMA
1 – Bit nasıl bir hayvandır?
Bitler 6 ayağı olan, kanatsız, başı çok küçük, karnı ise nisbeten çok büyük bir hayvandır. İnsandan ve diğer canlıdan kan emerek beslenen bir dış parazittir.
2 – Bit çeşitleri nelerdir?
Bitler bulunduğu bölgeye bağlı olarak farklı isimler alır. Kasık biti, kuş biti, at biti, kedi biti, köpek biti, saç biti, bitki biti vb.
3 – Bit ile mücadele nasıl olmalıdır?
Kişi bit ilacı ile yıkandıktan sonra aynı gün ev ilaçlaması yapılmasına gayet gösterilmeli.
4 – Bit ısırınca neler olur?
Bitler insan derisini ısırdığı zaman insan derisinde kızarma, kaşıntı, deri dökülmesi, lezyonlu akneler olur. Aynı zamanda insanda iştahsızlık, güçsüzlük ve takatsizlik ile psikolojik olarak davranış bozukluğuna neden olurlar. İnsan bedeninin kokması ve irinli yaraların görünmesi de cabası.
5 – Bitler insana hangi yollar ile bulaşır?
Bitler insana toplu yaşam alanları olan sinema, okul, hastane, kahvelerden, insana bulaşır. Aynı zamanda bitler insana evcil hayvanlardan, kuşlardan, kedilerden ve köpeklerden bulaşır.
Bunların dışında eve alınan yeni eşyadan ve başka kişilerin elbiselerinden bulaşır.
6 – Bit ile insana hastalık bulaşır mı?
Evet bit ile hastalık bulaşır. Bitler üzerinden geldiği konakçıya bağlı olarak farklı hastalıkları insana bulaştırır.
7 – Bitler nasıl çoğalır?
Bitler sirkelerini yani yumurtalarını saç kıllarına yapıştırırlar. Diğer bit türleri ise yumurtalarını kendi ortamlarına bırakırlar.
8 – Pire ile bit arasında ki farklar nelerdir?
Pire çok çabuk ortam değiştirebilir, bit ise konakçısını uzun süre değiştirmez
Pire çok yükseklere zıplar ve hızlı kaçarken bit zıplayamaz ve yavaş hareket eder.
Pire kan emdikten sonra kaçar, saklanır, dinlenir. Bit ise hep aynı ortamında bekler.
10 – Bitler ne ile beslenirler ve yer ve ne içerler?
Konakçısının derisinden emdikleri kan ile beslenirler.

* Bit ilacı alırken çok iyi araştırma yapınız, iyi bir bit ilacı şu özelliklere sahip olmalı
* Tek uygulama ile kısa sürede etkisini görebileceğiniz bir formülasyona sahip olmalı.
* Kalıcı etkisi ile bitlerin saça tekrar yerleşmesini engelleyecek.
* Sadece bitleri değil,sirkeleri de yok edebilecek
* Yan etkisi olmayan ya da kullanıcıya zarar vermeyen bit ilacını kullanınız.

Yazar: Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

48 yorum

 1. Saçımda kumru biti var eve bulaşmıştı evi temizlettim ancak saçımda kaldı yüzümü ısıryıorlar kücük kırmızı noktacıklar çıkıyor ısırdıgı yerde bit taragına gelmiyor sampuanla ölmüyor. İki kez cildiyeye gittim o neymiş öyle diyolar lütfen yardım edin tşkürler

  1. Kuş biti eşyalarda konaklayabiliyor. Belki bu yüzden göremiyor olabilirsiniz. Sakin olun ve temizlik kurallarına uyup kendinizi takip edin. Kendinizde alerji olup olmadığından alerji testi yaptırıp emin olun. Hala geçmiyorsa profesyonel ilaç şirketleriyle irtibata geçip kuş biti veya kumru biti ilaçlaması yaptırınız.

 2. İyi günler. Yaralı bi güvercin buldum eve getirdim neyse ona bakarken o da bana alıştı dün gece elime alıp biraz öptüm sonra yerine koydum. Ardından diğer odaya gidince boynumda pire gördüm ve dehşete düştüm. Acaba ağzımdan içeri girmiş olabilir mi acayip korkuyorum? İnsan vücudunun içinde yaşarlarsa ne olur çok korkuyorum.

  1. insan vücudu içi değil dışında yaşarlar. İyice temizlenip giysilerinizi kontrol ediniz. Yardım etmeniz güzel bir davranış…

   1. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kanadı kırık hayatım boyunca yüksek ihtimal benimle yaşayacak. O yüzden bu bit sıkıntısını çözmem lazım. Nereden bulaştı onu da anlamadım. Evde sadece 1-2 haftadır güneşe bahçeye çıkartıyordum.

    1. Kafes kuşları satılan yerlerde kuşlar için dezenfektanlar var. Siz kendinizi kontrol ettiyseniz sorun olmaz.

 3. Merhaba. İş odamıza bir çift kumru girdi ve yuva yaptılar. Çıkarmaya kıyamadım. Pencerenin açık kısmından girip çıktılar. 2 tane yavruları oldu. Yavrular büyüyüp odada uçmaya başladılar. Ben artık dışarı çıkarlar diye bekledim. Bu sırada fena bitlendiler. Odanın her tarafını bitler sardı. Yavrular halsizdiler, odadan çıkardım, uçup gittiler. Akşam eve geldigimde kaşındığımı fark ettim. Beni acayip yemişlerdi. Vücudumun her tarafı kızardı. Gece uyuyamadım, telefonumun üzerinde geziniyorlardı. Korkunçtu. Sabah kalkıp bütün kıyafetleri yıkadım, dışarı çıktım. Akşam yine çok kötü oldum. Yine üzerimde gezindiklerini gördüm. Sabah yine kıyafetleri yıkadım ve uzman çağırıp evi ilaçlattım. Sonra başka bir kente gittim. Bugün 6 gün oldu. Kaşıntı yok artık ama geceler ateşim çıkıyor, uyuyamıyorum. Uyursam kabus görüp uyanıyorum. Burnumda sürekli kuş tüyü kokusu var. Aşırı derecede rahatsız ediyor. Psikolojimi bozdu sanki. Burnumdaki kuş tüyü kokusundan ve gece buhranlarından nasıl kurtulabilirim, alerji testi mi yaptırmam gerekir? Önceden teşekkür ederim. Cevabınızı emaile yazarsanız memnun olurum

  1. Merhaba;
   güvenliğiniz için e-posta adresiniz silinerek cevabınız isteğiniz üzerine e-posta adresinize gönderilmiştir.

 4. İyi gunler ineklerde bit var bunlari biyotoks ile 2 kere ilacladim hala gitmemisler acaba inekteki bit bana gecermi ineklerde bit aramasi yaparken falan tararken

  1. İnekte ki bitler size de geçebilir. Kendinizi ve ahıra giren bireyleri sürekli kontrol ediniz. Hasta hayvanı da sürüden uzaklaştırınız.

 5. Merhaba basimdaki bitler gitti saniyordum yere havlu serip kuru sacimi taradim havluda bişey zipladi zor yakalayip oldurdum bit ziplarmi ben elimi üstüne getirdikce zıpladı pire degildi ama pireyi bilirim grimsi bi rengi vardi ayni bit seklindeydi bastim iyice öldü

  1. Merhaba;
   Bit zıplamaz…Ayrıca bit yavaş hareket eder ve çabuk öldürülür. Pire ise hızlı hareket eder,zıplar ve öldürülmesi bite göre zordur. Durumunuzu takip edin…

   1. Kolay öldü zaten cok yükseğe değilde biraz zipladi havluda yani kwellada kullaniyorum ama fayda etmiyor gibi sanki

    1. Biraz daha takip edin baktınız faydası yok doktora söylediğinizde değiştirecektir. Temizlik ve kontrollere devam…

 6. Merhaba 2 hafta önce kızımla bitlendiğimizi farkettik bitleri gördüm canli canli ama vücutta da kaşıntı vardı doktora gittik bit sampuani yazdi iki haftadir kullaniyorum kaşıntı ara ara oluyor dr alerji yapmis dedi alerji yaparmı bit vede ne kadar sürede geçer kaşıntısı kaşıntı vucudumun her yerinde olabiliyor geziyor yani sinek ısırığı gibi bi anda olup bitiyor

  1. Bit bazen alerjik reaksiyona sebep olabilir. Sadece bitle mücadelenizi takip edip başarılı olup olmadığnı ara ara kontrol ediniz. Eğer halen varsa doktora tekrar çıkınız. Mücadee edecem derken sıkıntı yapıp bütün ev ve giysileri dezenfekte etmenize gerek yok…Kişisel eşyalarınızı iyice kontrol ediniz. Son olarak eğer Kaşıntı artarsa dokora bunu söylediğinizde gerekeni yapacaktır.

   1. Alerjik reaksiyon kac gun surebilir aceba cok rahatsiz etmiyor ama var yinede yuzume saçım değse kasiniyorum vucuduma kiyafetim degse kasiniyorum huylanmismiyim anlamdım ama sinek ısırığı gibi oluyor bazen

    1. Süresi değişebiliz. Bu sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza sorunuz. Rahatsız etmmiyorsa sakin olup tedavinin bitmesini beklemeniz gerekiyor.

 7. Hocam kasık bitim var ve psikolojim çok bozuldu sinirden çıldıracağım. 1 aydır bu problemi yaşıyorum. Dermatoloğa gittim, bana Kwellada şampuan verdi ve genital bölgemi onunla yıkamamı söyledi. Kaşınmadan dolayı oluşan yara ve kabarmalar için de Fucidin krem verdi onu sürdüm. 15 gün boyunca hiçbir şeyim yoktu, kaşıntılarım durdu bitler gitti, kızarıklıklar hafiflemeye başladı, rahatladım. Ama dün akşam birden tekrar kaşınmaya başladım ve farkettim ki genital bölgemde yine kasık bitleri var. Şok oldum. O kadar şampuan, antibiyotikli krem tedavisi boşa mı gitti dedim. Hemen tekrar şampuanı sürdüm ve 10 dk beklettikten sonra yıkadım. Hocam neden tekrarladı bu kahrolası kasık bitleri, gerçekten çok pskolojim bozuldu. Nerden ve nasıl bulaştı hiçbir fikrim yok. Bu böyle sürekli tekrarlamaya devam mı edecek? Yeter artık bıktım. Lütfen yorum yapın ve farklı bir yöntem varsa beni aydınlatın hocam.

  1. Doktorunuz gereken tedaviyi yapmış tekrarlayinca moraliniz bozulmuş ama bu olabilir.Bu parazit dikkatli şekilde takip edilmeli… Bornoz, iç çamaşırı ve havlu gibi kasık bölgesine temas eden ortak eşyaların temizliğine dikkat edin ve doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Geçmiş olsun

   1. Merhaba bi tanidigim uyuz olmus esinede gecmis iki tanede cocuklari var ama cocuklarda yok uyuz olduklarini bilmiyordum oturmaya geldiler bana ve oturup gittiler aceba uyuz gecmismidir tedavi aliyolarmis ama aklimda soru isareti kaldi iki tanede benim cocugum var ve cok küçükler sizce gecme riski varmı

    1. Uyuz paraziti bulaşmış olduğu kişiden sağlıklı olan başka bir kişiye uyuz paraziti bulaşabilir.Misafiriniz böyle yapmasa iyiymiş ama demek ki bilmiyor. Uyuz paraziti bulaşmamışta olabilir ki inşallah öyledir. Siz artık bunu takip edeceksiniz.Geceleri artarak görülen kaşınmalar olur ve bu kaşıntı elde,göbek bölgesinde, parmak aralarında oluyorsa bir doktora gidiniz. Kaşıntıdan sizi uykudan bile uyandırır.Takip edin…

 8. Merhabalar, sanirim ben pirelendim veya bitlendim hangisi oldugunu da anlamadim aslinda. Koy yerinde cocuklarla cok hasir nesir oldum ve taraklarini kullandim. Ic camasirimda siyah bir bocek gordum tam yakalayip bakacaktim ki zipladi ve bulamadim bunun yaninda sacimda feci bir kasinma var ama sacima bakan annem goremedigini soyledi ben de belki hala yumurta halindedirler diye dusundum. benim sorum su ki elbise ve ev temizligi nasil olacak. Internette sirkede bekletin yuksek sicaklikta yikayin vb denmis ama bazi kiyafetler yuksek sicaklikta yikanamiyor malesf. Bir de ben ( hergun dus aliyorum ) giydigim kiyafeti yikandigim icin bende yoktur ve bulastirmamisdir dusuncesiyle geri dolabima astim. Bu durumda tum kiyafetlerim pire mi kapmistir. Lutfen yrdimci olun bir haftadir cok cekiyorum. Tesekkurler

  1. Merhaba sorun olduğunu sanmıyorum.Biraz takip edin…Zaten temizliğe dikkat ediyorsunuz.Saclara ve giyeceklerde koltuk altı,yaka gibi yerlerin dikişlerinin olduğu yerlere dikkat edin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir