Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Hikayesi

Ayıkla Pirincin Taşını

Ayıkla Pirincin Taşını

Bir zorluğu çözümlerken, bir engeli ortadan kaldırmaya çalışırken bezen hiç beklenmedik sürpriz olaylar çıkar ve daha büyük engeller karşınıza dikilir. Böyle durumlarda bu deyim kullanılır. Deyimin öyküsü Osmanlı tarihine dayanır.

Yavuz Sultan Selim’in Yemen’i Osmanlı topraklarına katmasından bir süre sonra Yemen’de isyan çıkmış, uzun uğraşmalar sonunda Yemen Fatihi Sinan Paşa duruma hakim olmuş; Yemen bundan sonra 400 yıl Osmanlı egemenliğine katılmıştı.

Söylentilere göre Sinan Paşa’nın askerleri bir gün çölde konaklamış. Yemek pişirmek üzere hasır torbalar içindeki mısır pirinçlerini yere serdikleri büyük bir çadırın üstüne dökmüş ve taşlarını ayıklamaya başlamışlar.

Bu sırada bir fırtına çıkmış ve rüzgarın savurduğu bir kum bulutu pirinçlerin üstüne inerek, ufak bir tümsek halinde yığılmış.  Kumların altında kalan   pirinçlere bakakalan yeniçeriler arasında şakacı bir asker:

– “Biz Allah’ın nimetini taşlı diye beğenmiyorduk, bizim gibi günahkar kullara üç beş taş az bile  gelir. Asıl şimdi ayıklayın bakalım pirincin taşını.

Allah, Kabe’ye hücum eden fil sahiplerinin  başına ebabil kuşları ile taş yağdırmıştı. Bizim başımıza da daha büyük taş yağdırmadan hemen tövbe edelim”, diyerek arkadaşlarını güldürmüş.

Yorum yapın