Atatürk’ün Manevi Kızı Ülkü Adatepe Hayatını Kaybetti

Bu makale Tarihinde

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 25 Ekim 2019 Kerim Usta

Atatürk'ün Manevi Kızı Ülkü Adatepe Hayatını Kaybetti

Ülkü Adatepe

İstanbul’dan otomobille Ankara’ya gitmek üzere yola çıkan Ülkü ve Öke Adatepe çifti, dün akşam Akyazı yakınlarına geldiklerinde kaza geçirdi. Sürücünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu meydana gelen kazada camdan fırlayan Ülkü Adatepe yaşamını yitirirken, eşi Öke Adatepe ve sürücü tedaviye alındı.

Adı Ülkü. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü…
Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu 1932 yılının 27 Kasım’ında bir kız çocuğu sahibi olduklarında onun ömrü boyunca Türkiye’nin en ünlü çocuklarından biri olacağını tahmin etmişlerdir midir bilinmez.

Ama adını Atatürk’ün koyduğu Ülkü, henüz 9 aylıkken Çankaya Köşkü’ne taşındığı günden beri “Türkiye’nin çocuğu…” Manevi babası öldüğünde Ülkü henüz 6 yaşındaydı. Yaşamı boyunca taşıyacağı bir sıfatın farkında değildi henüz. Oysa 60’larını sürerken bile gazeteye haber olduğunda başlıklar “Küçük Ülkü” diye verildi; adı hep başına “Atatürk’ün manevi kızı” olarak anıldı. İlk eşi bile onu önce “Atatürk’ün manevi hatırası” olarak tanıttı.

Ergunca Tarafından Yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

3 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir