Aşure Tarifi

Bu makale Tarihinde

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 17 Eylül 2019 Kerim Usta

Aşure Tarifi
Aşure Tarifi

MALZEMELER;

* 1,5 su bardağı aşurelik buğday
* yarım su bardağı nohut
* yarım su bardağı kuru fasulye
* yarım su bardağı kuru üzüm
* 10-15 adet kuru kayısı
* 1 su bardağı yer fıstığı
* 7-8 adet kuru incir
* 1 adet elma
* 2 su bardağı şeker
* tuz
* 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz yada fındık içi
* tarçın

YAPILIŞI;

* Nohut ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden aynı kapta ıslatın. Daha sonra suyunu süzüp, düdüklü tencereye aktarın. Üzerini iki parmak geçecek şekilde soğuk su ilave edip 30-35 dakika kadar kaynatın.
* Buğdayları güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzün. Sıcak su ile akşamdan ıslatın. Bir tencereye aktarın. Buğdayların üzerine dört parmak geçecek şekilde soğuk su ile yumuşayana kadar kaynatın.
* Kayısı, üzüm ve inciri güzelce çöplerini ayıklayın ve yıkayın. Kayısılar ı tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Bir tencereye kayısı ve üzümleri aktarın ve bunların üzerlerini iki parmak geçen soğuk su ile 10-15 dakika kadar kaynatın.
* Büyükçe bir tencereye kaynatılmış nohut ve fasulyeyi, buğdayı ve kuru meyvaları sularıyla beraber aktarın. Suyu yeterli değilse yeterince kaynamış su ilave edin.( baklagillere sonradan ilave edilen soğuk su sertleştirir.Ben sulu yapyorum. Sebebi aşure piştikten 1 saat kadar sonra katılaşmaya başlıyor. Ayrıca biz sulu seviyoruz.)
* Tencerenin altını orta hararetli ateşe getirin. Kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Şekerin miktarını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.)10-15 dakika kadar daha kaynatın.
* Altını kapatın. Tavla zarı büyüklüğünde doğranmış elmaları, incirleri ve yer fıstığını ilave edin. Bir çimdik tuz katın ve karıştırın. (koyu kıvamlı bir aşure isteyenler bu noktada 1 su bardağı soğuk su ile inceltilmiş 1 çorba kaşığı nişasta ilave edebilirler)
* Tarçın ve cevizi servis tabaklarına koyduktan sonra üzerine serpin. Eğer cevizi tencereye karıştırırsanız aşureniz kararır.

Aşure ay’ ı geldi.. Bolluğu, bereketi ve paylaşımı çağrıştıran bir tatlıdır aşure.. tatlıların en şahıdır, en güzelidir ve ana malzemesi buğdaydır..

Hicrî takvimin ilk ayı olarak kabul edilirken, muharremin 10. günü ise aşure günü olarak kutlanır.. Kurban bayramından sonra gelen muharrem ayının 10. günü pişirilip dağıtılır..
”Aşere ” sözcüğü Arapça da 10 anlamına geliyormuş. İnanışa göre büyük tufanda Nuh peygamber ve yanındakiler gemiden 10 muharrem’de çıkmışlar. Karınlarını doyurmak için de gemide ne varsa arta kalanlardan bir güzel yemek pişirmişler.. Ve çok lezzetli bir şey çıkmış ortaya.. bize de bunu devam ettirmek kalmış..

Aşureye eski İstanbul evleri de en az yedi çeşit erzak konurmuş.. bazıları da kırk çeşit koyuyormuş ve kırkı tamamlayamayanlar da bir kaşık bal koyuyorlarmış nasıl olsa arılar kırk çeşit çiçeğin tozunu almıştır diye..

Aşure piştikten sonra.. dağıtmadan önce, tencerenin önünde bir yasin suresi ve bir mülk suresi okunur.. Bir tabağa alınan ilk aşure dışarı gönderilmez, bereket getirsin diye evde alıkoyulur.

Eski bir Osmanlı geleneğine göre, pişirilen aşureden ilk kaşığa bakla tanesi isabet ederse bunu pek çok kimse ” bereket getirir ” diye ayırır, siler, para kesesine koyarmış.
Bakla tanesi bir yıl kesede kaldıktan sonra, hükmü geçmiş sayılırmış..

Bugün evimize yiyecek maddeler alındığında bereketimizin de bol olacağı hadisi şeriflerde de geçmektedir..

Ergunca Tarafından Yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir