Aspir Bitkisi Hakkında Bilgi

Aspir Bitkisi

Aspir yağı nedir?

Aspir bitkisi, 100 santimlik bir boya kadar erişebilen; türlerinin dikenli ve dikensiz olarak ayrıldığı bir bitki çeşididir. Bu bitkinin renkleri turuncu, kırmızı, krem, beyaz ya da sarı olarak değişebilmektedir. Tohum türleri de üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz yuvarlaklar, düz kahverengi yuvarlaklar ya da düz beyaz yuvarlaklar şeklinde görülebilmektedir. Aspir bitkisinin dallarının ucunda bu tohumlar kendilerine yer edinmektedir.

Aspir bitkisinin çiçekleri alternatif tıp alanında kullanıldığı gibi, tekstil alanında ve gıda sektöründe de oldukça tercih edilen bir üründür. Bunun nedeni aspir çiçeğinin renklerinden rahatlıkla yararlanılabilmesidir.

Bitkinin asıl büyük faydası yağının çıkarılmasıyla elde edilmektedir. Çünkü aspir bitkisinin tohumlarında neredeyse yüzde ellilik bir oranda yağ bulunmaktadır. Bunun dışında Omega-6 yağ asitlerini ve Omega-9 yağ asitlerini de içeren aspir bitkisi, aspir yağı formunda evimizdeki yemeklerde ve özellikle obezite tedavisi gören hastaların yağ yakıcı etkisi sayesinde sıklıkla tercihleri arasında yer almaktadır. Böylelikle aspir yağı yemeklerde kullanılır mı sorusunun cevabı da olumlu şekilde verilmiş olunmaktadır.

Aspir Bitkisi
Aspir bitkisi çeşitleri

Aspir bitkisinin çeşitlerine bakıldığında bugüne kadar gelebilmiş toplam üç ayrı aspir bitkisi çeşidi olduğu anlaşılmaktadır. İlk iki çeşit olan Dinçer ve Yenice bitkisi 1983 yılında tescillenmiş olup, son çeşit olan Remzibey ise 2005 yılında tescillenebilmiştir.
Aspir yağının faydaları

Aspir yağı ne işe yarar diye araştırıldığında karşımıza şu şekilde sıralayabileceğimiz oldukça zengin faydaları çıkmaktadır;

Romatizma problemi yaşayan kişilerin ağrılarının giderilmesine yardımcıdır.

Antioksidan etkisi sayesinde vücutta oluşabilecek pek çok çeşitteki hastalığa karşı koruyucu etkiler gösterebilmektedir.

Kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Prostat kanseri olan erkeklerin ya da göğüs kanseri olan kadınların hastalıklarının etkilerini hafifletmeye yardımcıdır.

Kolesterol seviyesini ve kan şekeri seviyesini olması gereken seviyelere çekmektedir.

Vücutta oluşan damar sertliklerini önleyici etkisi bulunmaktadır.

İçeriğinde bulunan E vitamini, C vitamini, B12 vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini ve B1 vitaminiyle vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamini giderici özelliğe sahiptir.

Aspir yağı cilde faydaları konusunda da söylenebilecek şey, cilt kuruluğunun önüne geçerek nem dengesini düzenlemeye yardımcı oluşudur.

Vücutta yaşanan sindirim sistemi problemlerinin yok edilmesine yardımcıdır.

Özellikle kadınlarda doğum sonrasında oluşabilecek çatlakların görüntüsünü ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Mevcut kas sisteminin sağlıklı bir biçimde kalabilmesine etkilidir.

Vücutta fazla kilo olarak yer edinmiş yağların etkili bir biçimde eritilerek kilo verilme sürecini hızlandırmaktadır.

Kilo vermeyi hızlandırdığı gibi aynı zamanda metabolizmanın da daha hızlı çalışabilmesine yardımcıdır.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini azaltma konusunda etkilidir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel konulardaki istekliliği arttırdığı bilinmektedir.

Kadınlarda regl döneminde yaşanan ağrıların azaltılarak regl döneminin düzenli bir şekilde ilerlemesine yardımcıdır.

Aspir Bitkisi Hakkında Bilgi 1 – aspir

Aspir yağı ile zayıflamak

Aspir tohumu yağı faydaları gündeme geldiğinde aspir yağı kullananların büyük bir bölümünün bu yağın genel faydalarından yararlanmanın yanında bir de kilo verici etkisinden büyük oranda faydalandıkları da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Aspir Bitkisi

Aspir yağı faydaları ve zararları

Aspir yağı kullanıcı yorumlarına bakıldığında, bu ürünün yararları olduğu kadar zararlarının görüldüğü de göze çarpmaktadır. Aspir yağının bilindik faydalarının ötesine geçilme durumu, tavsiye edilen miktardan daha fazla ve bilinçsizce tüketilmesiyle ve bazı tetikleyici durumlarına dikkat edilmemesiyle oluşmaktadır. Buna göre aspir yağının yan etkilerinden şu şekilde bahsetmek mümkündür;

Metabolizmayı fazla hızlandırma etkisi bazı kişilerde yorucu etkiler yaratabilmektedir.

Antioksidan etkisi söz konusu olduğunda, haddinden fazla kullanılan aspir yağı neticesine bünyede metabolik bozukluklar oluşabilmektedir.

Kolesterolü ve şekeri olması gereken değerlerde tutabilmesine rağmen fazla kullanılması durumunda bu değerleri gereğinden fazla düşürebilmektedir.

Kabızlık durumunu çözebilen aspir yapı, yine aşırı kullanıldığında diare denilen duruma da sebebiyet verebilmektedir.

Yorum yapın