Aslan Yürekli Richard Kimdir?

Aslan Yürekli Richard Kimdir?

1. Richard 1157 1199 savaşlardaki kişisel cesareti nedeniyle aslan yürekli unvanı almıştır. Onu tarihe geçen olay ise 3. haçlı seferi’nin başında Kudüs hakimiyeti için sultan Selahaddin Eyyübi ile giriştiği destansı savaşlardır.
1157 de Oxford’da kraliyet sarayı’nda doğan Richard sarayın konforunda rahat hayat geçirmek yerine gençliğinde güney Fransa düklüğüne atanmıştır.

Gençlik heyecanlıyla babasına bile kazan kaldıran Richard daha sonradan cesaretli bir savaşçı olacağını bastırdığı ayaklanmalarda göstermiştir. Özellikle Taillebourg kalesinin ele geçirmesinin ardından destansı bir kişiliğe bürünmüştür. Babasının 1189 da ölmesi ve aile içi yaşanan kavgaların ardından tahtın tek sahibi olmuştur.

1. Richard yönetici ruhuna sahip biri olmadığını daha çok maceracı ve savaşçı bir kişiliği bulunmakta olduğunu gösterdi kısa zamanda. Bu sebepten kendime haçlı misyonu üstlenmiş ve Kudüs’ü, kutsal toprakları Müslümanlardan alma hevesine girmiştir. Ardından 1190 da Filistin’e doğru yola çıktı ordusuyla. Sicilya’da kışı geçirdi ve burayı hakimiyetine aldı.

Richard tüm en büyük fetihi Kıbrıs olmuştur. Önceki kışı Rodos’ta geçirmiş ve ardından Kıbrıs’ı Bizans’tan almıştır. Kıbrıs haçlılar için lojistik bir merkez ve üst olmuştur. Ardından burayı tapınak şovalyeleri kontrol ve bırakmış ve Osmanlı, ortayı fethedene kadar Kıbrıs, latin krallığına kalmıştır.

Richard, güç ve kişiliğini kullanarak kendi ordusunu Fransız ve Almanlar la birleştirdi ve iki yıldır sürmekte olan Akka kalesi kuşatmasını devraldı. 6 hafta içerisinde güçlü ordusuyla Müslümanları yendi ve kente girdi. Acımasız bir şekilde 27000 esiri kılıçtan geçirdi. Akka’yı kana bulayan Richard, sultan Selahaddin kontrolünde bulunan Kudüs’e yürüdü. Richard 50 bin kişilik ordusuyla Kudüs üstüne yürümüş, Sultan Selahaddin’le destansı bir mücadele girmiştir. Hala batıda bu iki ismin üzerine tartışmalar ve konuşmalar yapılmaktadır.
Bu destansı mücadele her iki komutanın ve üstün yeteneklerini ortaya koymuş ve aralarında centilmence bir dostluk kurulmuştur.

Richard bir yıl uğraşmasına rağmen Kudüs’ü Selahattin den geri alamamıştır. Zira kendisi, ordusuna yiyecek ve su takviyesi bulmakta zorluk çekerken bilge rakibi Selahattin ise kazananı belirleyecek nihai bir savaşa girmemiş, savunmada kalmıştır. Amacı düşmana çöl şartlarında pes ettirmektir. Zaman sultan Selahaddin’i haklı çıkarmış ve Richard’ın önerisiyle taraflar 1 eylül 1192 de anlaşmaya varmıştır.

Ramla anlaşması ile Kudüs kapılarını hristiyan hacılara açık kalmak kaydıyla Müslüman hakimiyetine kalmaya devam edecektir. Richard’ın temsil ettiği Latin krallığı Tire’den Yafa’ya kadar bulunan bölgede etkisini sürdürecektir.

Kudüs’ü geri alamayan Richard, bu büyük macera dan Avrupa’ya eli boş dönmekteyken Venedik açıklarında gemisinin batması ile Avusturya imparatorunun eline esir düşmüştür.

Ardından annesi onun için fidye ödeyerek geri almıştır. İngiltere’ye dönen Richard yine yerinde duramamış, İngiltere’den ayrılarak Normandıya’ya yelken açmıştır. Ardından Fransızlar ile savaşmış, Fransızlarla girdiği Chaluz şatosu kuşatmasında omzuna isabet eden ok ile yaralanmış ve kangren sonucu 6 Nisan 1199 da annesinin kollarında ölmüştür.

Savaşçılığı ve cesareti ile olduğu kadar daha çok Müslümanlarla savaşması pek çok Müslümanın katletmesi ile tarihe geçmiştir. Müslüman ve Türk kaynaklarında olduğu gibi pek çok kaynakta aslan yürekli lakabı alması çok ilginçtir.

Daha çok dünya popüler kamuoyuna Robin hood eseri ile ön plana çıkmış, son dönem İngiliz tarihçileri ona o dönemki İngiliz kaynaklarını har vurup harman savurmakla suçlamışlardır. İngiltere’nin kralı olmasına rağmen yaşamını yüzde 90 ını ada dışında geçirmiş, çoğu tarihçi göre İngilizce bilmeden ölmüştür. Bir çok kraliyet ailesi gibi Fransız asıllıydı.

Yorum yapın