Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Patrick Blanc’ın Dikey Bahçeleri
Bitkiler yüzyıllardır, duvarlarda kendilerine evler bulmuşlardır. Fakat bazı zamanlarda bu olay, mimari yapı ile uyumsuz olarak ve genelde, bir yapının dış yüzeyini kırıp yapısal bütünlüğünün bozulmasına neden olmuştur. Patrick Blanc’ın Vertical Garden (Dikey Bahçe) Sistemi ise(Fransızca’da Le Mur Vegetal olarak bilinmektedir), bitkilerin ve binaların birbirleri ile uyumlu bir şekilde yaşamalarını sağlıyor.

Hem bitki bilimci, hem de dikey yeryüzü şekli tasarımcısı olan Patrick Blanc, muhtemelen en çok Paris’teki Musee du Quai Branly müzesinde bulunan, olağan üstü yaşayan duvar çalışmasıyla tanınmaktadır. Aynı zamanda Patrick Blanc’ın Vertical Garden (Dikey Bahçe) sistemleri; her iklimde iç mekanda veya dış mekanda uygulanabilme özelliğine sahiptir.

3 parçadan oluşan sistem, bir PVC katman, keçe ve metal bir iskelet barındırmaktadır. Bu sistem; toprak kullanılmadan bitki yetişmesi için uygun; metrekare başına düşen 30 kilogramdan daha düşük ağırlığıyla, bir duvara asılabilecek hatta havada kullanılabilecek kadar hafif olan ve kendi kendini destekleyebilen bir sistemdir. Vertical Garden (Dikey Bahçe) sistemleri, etkileyici bir dış mekan sistemi olarak ya da yapay ışıklandırmanın yardımıyla, bir iç mekanda kullanılabilmektedir. Vertical Garden (Dikey Bahçe) sistemlerinin doğal avantajları arasında; geliştirilmiş hava kalitesi, düşük enerji kullanımı, hava ve insanlar arasında doğal bir kalkan oluşturma gibi, birçok özellik sayılabilmektedir. Şehir ya da kırsal, sıcak ya da soğuk, iç mekanda ya da dış mekanda, nerde yaşıyor olursanız olun Vertical Garden (Dikey Bahçe) sistemleri, size biraz yeşillik katmaktadır.

Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler

Patrick-Blanc2

Kaynakça:
verticalgardenpatrickblanc. com

“Apartman Duvarlarında ki Dikey Bahçeler” üzerine 2 yorum

  1. ****** Dikey Bahçe, sadece dikey bahçe konusunda çalışan tek firma durumunda.
    Gerek iç gerek dış mekan çalışmalarımız ile ilgili detaylı bilgi almak ve sorularınız için bizlere:
    www.*************.com veya ************** üzerinden ulaşabilirsiniz.

    Yanıtla

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et