Angut Kuşu

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 9 Mayıs 2020 Kerim Usta

Angut Kuşu

ANGUT kelimesi ülkemizde çok yanlış bilinmekte ve kullanılmaktadır. Uzun uzun birine bakan kişiye ” Angut musun sen ? ” şeklinde kullanılıyor. Ülkemizde halan Angut’un bir kuş olduğunu bilmeyen bir çok kişi var. Oysa ki bir çok hayvanın ilginç özellikleri olduğu gibi Angut Kuşu’nun da insanların bile sahip olamadıkları özellikleri vardır.

Angut kuşunun özelliklerine değinmeden önce hangi coğrafi bölgede görülür , fiziki özellikleri nelerdir bu konulara değinelim.

Afrika ve Etiyopya da küçük yerleşik topluluklar oluştuğu görülse de asıl bölgesi Güneydoğu Avrupa ‘dan Orta Asya’dan Çin ‘ e kadar olan bölgelerde sıkça görülür. Kış aylarında Güney Asya’ya göç ederek kışı geçirirler.55-70 cm arası boyunda ve kanatları 110-135 cm genişliğindedir.
Erişkin dişi ve erkeklerde bütün vücut ve baş kısım daha açık olmak üzere pas sarısı renktedir. Erkeğin boyun kısmında dişide bulunmayan siyah, ince bir halka vardır. Dişi ve erkek birbirinden, bu halkalar aracılı ile ayırt edilir. Kuyruk, kuyruk üstü ve el uçma tüyleri yeşil parlaklık gösteren siyah renktedir. Kanat üstü ve kanat altı örtü tüyleri beyaz, gaga ve ayaklar siyah, göz koyu kahverengidir.

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae
(Ördekgiller)
Alt familya: Anatinae
(Ördekler)
Cins: Tadorna
Tür: T ferruginea
Binominal adı
Tadorna ferruginea
Pallas 1764

Kafes Ortamı : Çim tabanlı 12m2 havuzlu kafes.
Beslenme : Yumurta yemi dışında buğday mısır gibi tohumlar ve bolca yeşillik. Erkekler iki yaşında olgunluğa ulaşırlar.
Üreme Zamanı : Mart ayı üreme zamanları olup yıılık 8-16 yumurta yaparlar kuluçka süreleri 28 gündür

Angut Kuşu

Yurdumuzda Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında hemen her yerde bulunur. Marmara, Trakya ve Göller bölgesinde kuluçkaya yatan, yuvalarına 8-13 yumurta bırakan bu kuşlar uzun süre aile düzenini korurlar. Genellikle nehir ve göl kenarlarında yaşarlar. Yuvalarını kaya, ağaç diplerindeki ve topraklardaki kovuklara yaparlar. Besinleri bitkisel ve hayvansaldır. Tohum da yerler. Boyları 61 cm. civarındadır. Ülkemizde avı yasaktır.

Angut Kuşu

Angut Kuşunun Hikâyesi…
Angut’un SadakatiBirisi bize “Angut” dese bozulur belki kavga ederiz.
Ama angut’un hikayesi ise çok duygusal. Angut kuşları, eşi öldükten sonra başka bir kuş ile çiftleşmedenHayatının sonuna kadar yas tutuyor.
Angut, ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde evcilleştirilebilen bir yaban kuşu. Angut sözcüğüyle adlandırılan bu kuş türü, Adeta eşe Sadakatin de simgesi. Türkçede mecazi olarak Herkesin haksız bir şekilde kullandığı bir ifadedir ”Kaba saba, ahmak” anlamında da kullanılan Biri laftan anlamayınca, boş boş bakınca ya da Aptallık edince hemen
‘Angut musun?’ der günümüzün insanı Angut’un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir sürü insan var ülkemizde. Özelliği nedir bilir misiniz? Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir Yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika Bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan O da ölene kadar onun başucunda bekler.
İşte bu canlının yaptığı en büyük’Angut’luk budur.

Angut Kuşu

Ayrıca
Bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir,arada bir görülen bir şey değildir.
Dişi olsun erkek olsun bütün Angut kuşlarının çok ürkek bir hayvan olmasına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elinizi uzatsanız dahi oradan kaçmaz. Hani derler ya ‘Angut gibi bakmasana’ diye…
Keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine. Bundan sonra bazılarına ‘Angut’ demeden önce bir kere daha düşünün.
Bir “Angut” bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde.

Ergunca Yayımladı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir