Angut Kuşu Hakkında Bilgiler

Angut Kuşu Hakkında Bilgiler

Angut Kuşu Hakkında Bilgiler

ANGUT kelimesi ülkemizde çok yanlış bilinmekte ve kullanılmaktadır. Uzun uzun birine bakan kişiye ” Angut musun sen? ” şeklinde kullanılıyor. Ülkemizde halan Angut’un bir kuş olduğunu bilmeyen bir çok kişi var. Oysa ki bir çok hayvanın ilginç özellikleri olduğu gibi Angut Kuşu’nun da insanların bile sahip olamadıkları özellikleri vardır.

Angut kuşunun özelliklerine değinmeden önce hangi coğrafi bölgede görülür , fiziki özellikleri nelerdir bu konulara değinelim.

Afrika ve Etiyopya da küçük yerleşik topluluklar oluştuğu görülse de asıl bölgesi Güneydoğu Avrupa ‘dan Orta Asya’dan Çin ‘ e kadar olan bölgelerde sıkça görülür. Kış aylarında Güney Asya’ya göç ederek kışı geçirirler.55-70 cm arası boyunda ve kanatları 110-135 cm genişliğindedir.

Erişkin dişi ve erkeklerde bütün vücut ve baş kısım daha açık olmak üzere pas sarısı renktedir. Erkeğin boyun kısmında dişide bulunmayan siyah, ince bir halka vardır. Dişi ve erkek birbirinden, bu halkalar aracılı ile ayırt edilir. Kuyruk, kuyruk üstü ve el uçma tüyleri yeşil parlaklık gösteren siyah renktedir. Kanat üstü ve kanat altı örtü tüyleri beyaz, gaga ve ayaklar siyah, göz koyu kahverengidir.

Bilimsel sınıflandırma

 • Alem: Animalia (Hayvanlar)
 • Şube: Chordata (Kordalılar)
 • Sınıf: Aves (Kuşlar)
 • Takım: Anseriformes (Kazsılar)
 • Familya: Anatidae (Ördekgiller)
 • Alt familya: Anatinae (Ördekler)
 • Cins: Tadorna
 • Tür: T ferruginea
 • Binominal adı: Tadorna ferruginea Pallas 1764
 • Kafes Ortamı : Çim tabanlı 12m2 havuzlu kafes.
 • Beslenme : Yumurta yemi dışında buğday mısır gibi tohumlar ve bolca yeşillik. Erkekler iki yaşında olgunluğa ulaşırlar.
 • Üreme Zamanı : Mart ayı üreme zamanları olup yıılık 8-16 yumurta yaparlar kuluçka süreleri 28 gündür

Yurdumuzda Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında hemen her yerde bulunur. Marmara, Trakya ve Göller bölgesinde kuluçkaya yatan, yuvalarına 8-13 yumurta bırakan bu kuşlar uzun süre aile düzenini korurlar. Genellikle nehir ve göl kenarlarında yaşarlar. Yuvalarını kaya, ağaç diplerindeki ve topraklardaki kovuklara yaparlar. Besinleri bitkisel ve hayvansaldır. Tohum da yerler. Boyları 61 cm. civarındadır. Ülkemizde avı yasaktır.

Angut Kuşunun Hikâyesi…

Angut’un Sadakati

Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir Yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika Bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan O da ölene kadar onun başucunda bekler. Ayrıca Bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen bir şey değildir.
Dişi olsun erkek olsun bütün Angut kuşlarının çok ürkek bir hayvan olmasına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elinizi uzatsanız dahi oradan kaçmaz. Hani derler ya ‘Angut gibi bakmasana‘ diye…
Keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine. Bundan sonra bazılarına ‘Angut‘ demeden önce bir kere daha düşünün.
Bir “Angut” bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin