Adriyatik Sahilinde Bir Şehir-Dubrovnik (Ragusa)

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri.

Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Dubrovnik’e Türk kaynaklarında da eski adıyla (Ragusa) rastlanmaktadır. Bu kentte kurulu şehir-devleti Ragusa Cumhuriyeti’ne I. Murat döneminde 1365 yılında ayrıcalık tanınmış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine alınmış ve yıllık vergiye tâbi tutulmuştu. Napoleon Bonaparte dönemindeki savaşlar sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu devlete de son vermiş ve şehri Fransa’ya bağlamış, 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermişti. Bu şekilde şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Dubrovnik’te turizmin 19.yüzyılda yapılan Opatija Grand Hotel (1890) ve Dubrovnik Hotel Imperial (1897) lüks otellerinin açılmasıyla başladığını söyleyebiliriz. CNNGo göre, Dubrovnik dünyanın en iyi 10 ortaçağ duvarlı şehirler arasındadır. Dubrovnik 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiş (demilitarize) ve 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırp güçler tarafından kuşatılmış ve bombardıma tutularak büyük hasar almıştır.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Hakikaten de son bir kaç yıldır ülkemizde Dubrovnik’ ten bahsedenlerin sayısı hızla arttı. Özellikle ülkemize yakın oluşu ve uygun fiyatları  sebebiyle her yaştan ve her gelir grubundan insana hitap eden şehir Hırvatistan’ ın güneyinde yer alıyor. İç savaş yıllarında almış olduğu yaraları saran şehir adeta küllerinden yeniden doğdu. Şehrin doğal güzellikleri ve güzelim Dalmaçya kıyıları, tatil konusunda yenilik arayanların yeni tercihi haline geldi. Hatta geçtiğimiz dönemlerde Beyonce lüks yatıyla Dubrovnik ve civar adalarında arz-ı endam ederken görüntülendi. Bugüne kadar şehri ziyaret edenlerin arasında Abramoviç, Goldie Hawn ve Kurt Russell, Oprah Winfrey gibi isimler yer alıyor.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Adriyatik Denizi’ nin en güzel sahillerinin cömertçe sergileyen şehir, eskiden Ragusa adıyla anılırmış. Osmanlı egemenliği altında olduğu günlerden izler taşıyan şehir bugün de tarihi dokusunu (irili ufaklı savaş yaralarına rağmen) en güzel şekilde koruyor.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Özellikle kıyılarında her zaman lüks yatlar görebilirsiniz. Dalmaçya kıyılarının en gözde örneklerini burada görmek mümkün, ayrıca sırf Dubrovnik civarında bile irili ufaklı 1200 e yakın adacık var. Tıpkı ülkemizde yazları bir başka güzel olan Datça kıyıları gibi Dubnovnik kıyıları da yabancı lüks yatlar tarafından tercih edilme sebebi ikisinin de diğer bölgelerden daha ferah havaya sahip olması. Benzeri tatil yörelerine göre denize uzanışı ve konumu sebebiyle yaz ortasında bile tatlı esen, insanı bunaltmayan şahane bir havası var. Tuzsuz denilebilecek, yeşilden başlayıp turkuaza geçen, mavide son bulan berrak denizini ise görmeden anlamak imkansız. Buralara gelmişken, adrenalin seviyorsanız ekstrem su sporları yapabilirsiniz ya da deniz altına meraklıysanız harika suların bir de altını görmeyi deneyin. Dalgıçlık için suları son derece elverişli.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Gelelim Dubrovnik mutfağına.. Tipik Balkan lezzetlerini bulabileceğiniz tabi ki malum ancak burada deniz mahsullerinden, hele de “istiridye” den bahsetmemek olmaz. Pek çok deniz ülkesinden çok daha lezzetli deniz ürünlerini burada, üstelik çok daha makul bir fiyata bulabilirsiniz. Lezzetli balıkların yanında, özellikle kabukluları çok zengin. Midyeden ıstakoza, yengeçten kerevite uzanan mutfağın ise dünyaya adını duyuran istiridyeleri baş rolde. Eh, denize bu kadar yakınken bu “derya kuzuları” ndan yememek olmaz da yanına ne içebilirsiniz? İlk tavsiyemiz şarap. Hırvatistan’ da ve burada pek çok yerel şarap evleri var. Tatlı şarapları, hafif baharatlı şarapları, daha sert şarapları.. balığınızla içebilir, şarap evlerinde şarap tadımı yapabilirseniz. Unutmadan, tadımınızı yaparken meşhur Hırvat peynirlerinden de denemelisiniz. Şarabın sonrasında yerel Hırvat içeceği Rakıja’ yı (mideniz kaldırırsa) tadabilirsiniz. Çok sert bir içkidir, içmeden uyaralım sizi..

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Dubrovnik; sakin tatil sevenlere de hitap ediyor, biraz gürültüden hoşlananlara da..  Sahiller sakin ve huzur dolu tatil isteyenlere bire bir. Bunun yanı sıra şık mimarisiyle dikkat çeken ve Dubrovnik Senfoni Orkestrası’ nın yerel temsillerini sergilediği Rektörler Sarayı görülebilir. Sahne sanatları konusunda gelişmiş bir ülke olduklarından şehir tiyatrolarını görebilirsiniz. En meşhuru Marin Drzic Tiyatrosu’ nda yerel ve dünyaca ünlü oyunları izleyebilirsiniz.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Ama daha hareketli bir tatil istiyorsanız yine seçenekler var. Doğrusu burada geceler  dünyanın büyük metropollerideki  kadar renkli değil ama yine de başkent Zagreb’ e göre daha gelişmiş. Tabi bunun en büyük sebebi Dubrovnik’ in turistik yüzü. Gece hayatını sevenler için Old Town görülmeli. Buradaki barlarda içkinizi içebilir, fazla taşkınlık edemeden eğlenebilirsiniz. Çünkü şehirde gece kulüplerinde müzik sesi hiç bir zaman çevredeki insanları rahatsız edecek derecede değil. Şehrin barları caz dinlemek için de birer alternatif. Tabi siz caz da dinleyin ama hareketli Hırvat müziğine de kulak verin. Hırvat müziği tıpkı diğer Balkan ülkelerinin ezgileri gibi coşkulu, yer yer Roman hatta Latin notaları da içeren bir lezzet. Acıyı da, sevinci de büyük coşkuyla anlatan Balkan müziklerine (dillerinden anlamasanız bile)  kayıtsız kalamayacaksınız.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

Nereleri görmek gerek derseniz, civardaki adaları, özellikle de 3 adacıktan oluşan  Elafiti Adaları’ nı mutlaka görün. Ayrıca hazır buralara kadar gelmişseniz ve vaktiniz varsa Bosna Hersek’ e geçip Mostar’ ı da görmelisiniz. Kara yolunu tercih edebileceğiniz gibi deniz yolunu da seçebilirsiniz. Dubrovnik-Mostar arası denizden sadece 2,5 saat mesafede. Üstelik deniz yolculuğu boyunca göreceğiniz binbir deniz manzarası, doğal güzellikler de cabası. Ancak bu güzelliklerin üzerine Mostar’ ın kırgın, yorgun siluetini görmek sizi o kadar keyiflendirmeyecektir. Savaşın izini neredeyse tamamen silen Hırvatistan’ ın aksine Bosna’ da, özellikle de meşhur Mostar Köprüsü’ nde, irili ufaklı evlerin duvarlarını delip geçen kurşun izlerinde saklı hüznü görmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Adriyatik Sahilinde Bir Şehir Dubrovnik (Ragusa)

1 Temmuz – 31 Ağustos arasında burayı ziyaret ederseniz Dubrovnik Yaz Festivalini de görebilirsiniz. Festival zamanı şehrin pek çok yerinde üstelik ücretsiz sergilenen tiyatro oyunlarını ve konserleri görebilir, sergilerden yerel hediyelikler alabilirsiniz.

Nasıl ulaşırım?

Ülkemizden Dubrovnik’ e direk uçuş yok ancak Zagrep üzerinden aktarmalı bir uçakla gidebilirsiniz ya da ülkemizde bu şehre tur düzenleyen pek çok şirketten birinin gezi programlarına katılabilirsiniz..

Avrupa’ nın bu güzel güney şehrine mutlaka gidin, unutulmaz hatıralarla döneceğiniz kesin..

Benzer Konular:
Tito Kimdir?

Josip Broz Tito, 7 Mayıs 1892'de Hırvatistan-Kumrovec'te doğdu, 4 Mayıs 1980 Ljubljana'da öldü; Yugoslav devlet ve siyaset adamı. On beş Devamını Oku

Gora Türkleri Kimdir?

Gora ve Goralılar kimdir, nedir, nerededir? Gora veya Goralı; Slavca ‘’ Yukarı, Dağlı, Uludağlı’’ demek. Coğrafi olarak baktığınızda Gora yöresi Devamını Oku

Karaman Resimleri 2014 Mayıs (16 Fotograf )

Karaman'dan 2014 yılı Mayıs ayına ait resimleri buradan paylaşıyorum ki göremeyenler özlemesinler...

Google Tarafından Çekilen Görüntüler

Google Street View henüz Türkiye'de aktif değil ancak dünyanın diğer şehirlerini sokak sokak gezmeyi mümkün kılıyor. Bu arada da harika Devamını Oku

Güncelleme tarihi: 23 Ekim 2019

Avatar for Ergunca

Yorum yapın