40 Meyveli Ağaç-Sam Van Aken

40 Meyveli Ağaç

40 MEYVELİ AĞAÇ
Amerikalı sanatçı Sam Van Aken‘in 40 Meyveli Ağaç adını verdiği sanat projesi görenleri büyülüyor. Van Aken’ın 2008 yılından beri üzerinde çalıştığı ağaç, bir sanat projesi olsa da kanlı canlı bir ağaç.Bu zamana kadar aşılama işlemi ile tek ağaçtan birden fazla meyve elde edildiği birçok kişi tarafından zaten bilinir. Peki, bir ağaçtan 40 farklı meyve alınabilir olduğunu söylesek?

Mesleki deneyimde oldukça tecrübeli olan Sam Van Aken adlı kişi, gerçekleştirmiş olduğu melez ağaç ile bu durumu gerçeğe dönüştürdü. Fotoğrafta görmüş olduğunuz ağaç, aşılama işlemi sayesinde 40 farklı meyve verebiliyor. Şeftali, erik, kayısı, nektari, kiraz ve badem gibi mevsimine göre farklı farklı meyveler üreten ağaç, aynı zamanda rengarenk çiçekleri ile de ön plana çıkıyor. New York’ta bulunan bu melez ağaç özellikle yazları pembe, kırmızı ve beyaz gibi etkileyici renkte çiçekler açıyor.

Bizim kültürümüzde de “41 kere maşallah” veya 41 çeşit yemeğin bulunduğu Zekeriya Sofrası gibi örneklerle kendine yer bulan 40 rakamı, Batı kültüründe de bolluk ve bereketin ifadesi olduğundan Van Aken, 40 çeşit meyvenin yetişeceği bir ağaç ortaya çıkarmak istemiş. 40 Meyveli Ağaç’a ek olarak irili ufaklı pek çok ağaç ortaya çıkarmış olan sanatçı, heykel olarak nitelediği canlı yapıtlarının seyircilerde biyoçeşitlilik, gıda monokültürü ve insanın doğayla olan simbiyotik ilişkisi gibi insanlığın geleceği açısından can alıcı öneme sahip konularda farkındalık yaratmasını umuyor.

Şu ana kadar 16 heykel ortaya çıkaran Van Aken’in bu yapıtları müzeler ve halkevlerinin yanı sıra özel sanat koleksiyonlarında kendine yer bulmuş. Kök anaç, iç anaç ve aşı kalemlerinden meydana gelen ağaçlar hem biyolojik hem de kültürel çeşitliliğin güzelliğini unutulmaz bir şekilde gözler önüne seriyor

Yorum yapın