2014 Yerel Seçimleri Hakkında

2014 Yerel Seçimleri Hakkında

Türkiye genelinde yarın 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Bilinen adıyla 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmî adıyla 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri,30 Mart 2014 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimleri belirleyecek bir seçimdir. Türkiye’de mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetlerinin seçilmesi amacıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci maddesi uyarınca, her beş yılda bir  yapılan seçim son olarak 29 Mart 2009 tarihinde yapılmıştır.

Seçmenin kimlik tespitinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekecek.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden bu kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçecek.

SEÇİM YAPILACAK SAATLER

Seçimler Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07.00-16.00, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.Seçimlerde 26 siyasi parti ve adayları ile 55 bağımsız aday yarışacak. Oy pusulalarında Meclis’te grubu bulunan partilerden AK Parti 10, CHP 24, MHP 26, BDP 20, HDP ise 24’ncü sırada yer alacak.

Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar olarak sırasına göre kullanacak.

TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa;
MAVİ ZARF: Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa
MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası mor renkli zarfa konulacağı belirtildi.

SEÇİME GİREN PARTİLER
1) Hür Dava Partisi
2) Demokratik Sol Parti
3) Alternatif Parti
4) Doğru Yol Partisi
5) Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
6) Halkın Kurtuluş Partisi
7) Türkiye Komünist Parti
8) Genç parti
9) Büyük Birlik Partisi
10) Adalet ve Kalkınma Partisi
11) Muhafazakâr Yükseliş Partisi
12) Yurt Partisi
13) Demokrat Parti
14) Emek Partisi
15) Özgürlük ve Dayanışma Partisi
16) Millet Partisi
17) Saadet Partisi
18) Hak ve Özgürlükler Partisi
19) Liberal Demokrat Parti
20) Barış ve Demokrasi Partisi
21) Bağımsız Türkiye Partisi
22) İşçi Partisi
23) Halkların Demokratik Partisi
24) Cumhuriyet Halk Partisi
25) Hak ve Eşitlik Partisi
26) Milliyetçi Hareket Partisi

YASAKLAR
–  Oy verme günü saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar alkollü içki satılması,
–  İçkili yerlerde her çeşit alkollü içki verilmesi yasak olacak.
–  Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak.
–  Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.
–  Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
–  Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak.

2014 Yerel Seçimlerde Oy Kullanmama Cezası Ne kadar ?
9 Ocak 2010 tarihli Maliye Bakanlığı Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği’ dikkate alınarak seçimler oy kullanmamanın cezası 22 TL olarak belirlendi.

Yorum yapın