Yunus’un Gönül Dili: Türkçe-Sami Özdağ

Yunus’un Gönül Dili: Türkçe

Yunus’un Gönül Dili: Türkçe

Söz ola kese savaşı,
Söz ola kestire başı.”

745. Türk Dil Bayramı’nı  kutlarken; Türkçenin güzelliğine, ifade zenginliğine, sözcüklerin ezgilerine ve gönüllerimize taht kurmasına örnek olarak Yunus Emre’nin yukarıdaki iki dizesi yeter de artar bile…

Güzel Türkçemiz, su gibi duru Türkçemiz;
Birlik ve beraberliğimizin temel taşı.

Dil, insana bahşedilen en değerli nimettendir. Dil var ya, o dil; ağzımızda, aklımızda, gönlümüzde, ruhumuzda. Dostluğumuzda yumuşak, soframızda şükür, kazancımızda bereket, sevincimizde tebessümdür. Dil, yüz ifademizin, tavrımızın, davranışımızın yapı taşıdır. Toplumun harcıdır, kardeşliğin ilacıdır.

Devamını Oku…

Siyakat Hakkında Bilgi-Siyakat Yazısı

Siyakat Hakkında Bilgi -Siyakat Yazısı

 

Siyakat Yazısı

Sözlükte “siyakat; genellikle devlet dairelerinde kullanılmış bir yazı türü” olarak belirtilmiştir. Arapçadan gelme bir kelime olup sanat eseri olmayan yazılardır. Devletin güvenliği nedeniyle önemli bilgiler şifreli olarak yazılmışlardır. Genellikle her dönemde katibin özelliğine göre şekillenmiş olan bu yazılara anahtar kelimelerle şifreler konulmuştur.

Devamını Oku…

Karıncadan Sarı Çiçeğe-Sami Özdağ

Karıncadan Sarı Çiçeğe-Sami Özdağ

Hazreti Süleyman’ın hayvanlarla konuştuğuna inanırız. Kur’an-ı Kerim’de Karınca Suresinde Hazreti Süleyman’ın karıncaların ve kuşların dilinden anladığını ifade eden olaylar anlatılır. Peygamberler mucizeler gösterebilir. Hz. Süleyman’ın mucizelerinden biri, hayvanların dilinden anlaması ve onlarla konuşmasıdır.

Bizim Karamanlı Yunus ise bir derviştir, hak aşığıdır ve keramet ehlidir. Onun kerameti çiçeklerle sohbetidir. Yunus, çiçeklere sorular sorar, aradığı cevapları onlardan duyar. Yunus Emre’nin Sarı Çiçek şiiri, insanın Allah inancının, evrene, tabiata ve yaratılanlara bakışının nirvanasıdır. Yunus Emre’den başka çiçeklerle sohbet eden bir başka insan evladı yoktur.

Devamını Oku…

Nerede O Eski Sokaklar-Sami Özdağ

Nerede O Eski Sokaklar-Sami Özdağ

NEREDE O ESKİ SOKAKLAR

Nerede o eski sokaklar? Nereye kayboldular? Sokaklar yerlerini ne vakit labirentlere bıraktılar? Sorular, sorular, cevapsız sorular… Çıkmaz sokaklarda peşine düştüğümüz sorular…

Bir ara beton yığınları haline gelmiş mahallelerden, cıvıltısız ve suskun sokaklardan yakınırken, “Daha neler göreceğiz?” diyerek endişelenirken dünyanın haline bakar mısınız? Bireyler, toplumlar, ülkeler, topyekün insanlık nasıl bir değişim yaşamaya başladı.

Devamını Oku…

Şehirler, Caddeler, İnsanlar- Sami Özdağ

Şehirler, Caddeler, İnsanlar- Sami Özdağ

Şehirler, Caddeler, İnsanlar

“Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak! Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak.”
(Necip Fazıl)

Caddeler ülkelerin, metropollerin, toplumların, insanlarının, yaşam biçimi ve kültürlerinin değişiminde çok önemli rol oynarlar.Caddeler bir şehrin kültür odaklarıdır, geleneği, geleceği, değişimi, gelişimi öngörür, önerir, o yöre halkının büyük bir çoğunluğunu bu anlamda yönlendirir.

Devamını Oku…

Chrome Sürekli Yanıp Sönen İmleç Çözümü

Chrome Sürekli Yanıp Sönen İmleç Çözümü

Chrome Sürekli Yanıp Sönen İmleç Çözümü

Chrome ile siteler arası gezinti yaparken sürekli olarak yanıp sönen imleç ile benim gibi karşılaşmış olabilirsiniz. İlk önce kendi sitemden kaynaklandığını sandım ama bu durum diğer sitelerde de olunca tarayıcıdan kaynaklı olduğunu anladım.

Bu durum can sıkıcı olarak görünse de araştırınca bunun bir sebebi olduğunu anladım. İşin sırrı Chrome kullanıcılarına klavyeden çeşitli kısa yollar sunmasıydı… Bunlardan biri de “Klavyeyle göz atma özelliğini açıp-kapatma” kısa yolu buna sebep olmuştu. Yani bu bir hata değil…

Devamını Oku…

Akdeniz ve Karadeniz İsimleri Nereden Gelmiştir

Akdeniz ve Karadeniz İsimleri Nereden Gelmiştir

Akdeniz ve Karadeniz İsimleri Nereden Gelmiştir?

Türklerin coğrafyayı anlamlandırırken renkler ve yönler arasında kurdukları ilişki, yaşadığımız coğrafyanın isimlendirilmesinde önemli etkilere sahiptir. Renkler ve yönler arasındaki bu ilişki renklerin bir yönü ifade etmesine dayanır. Türklerin yönleri anlatırken kullandıkları renkler şu şekildedir:

  • Doğu; mavi,yeşil
  • Batı; ak (beyaz)
  • Kuzey; kara (siyah)
  • Güney; kızıl (al)
  • Merkez; sarı ve altın ile ifade edilmektedir.

Dağ, deniz, şehir, vadi, çöl ve nehir isimlerinin başında yer alan renkler aynı zamanda bir yönü temsil etmektedir.

Devamını Oku…

Terra Cotta Askerleri-Çin’in Gizemli Ordusu

Terra Cotta Askerleri-Çin'in Gizemli Ordusu

Terra Cotta Askerleri-Çin’in Gizemli Ordusu

Dünyanın en ilgi çekici imparator mezarı olarak kabul edilen, yaklaşık 2 bin yıl önce Çin tarihinin en önemli kişiliklerinden biri olan İmparator Qin Shihuang tarafından inşa ettirilmiş olan ve dünyanın 8. Harikası olarak tanımlanan müzenin diğer adı imparatorun ismini taşıyan Qin Shihuang Mezarlığıdır.

Mezarı yaptıran Qin (M.Ö 259-M.Ö 210), Çin feodal toplumunun ilk imparatoruydu. Çin’i birleştiren ilk hükümdar olan Shihuang döneminde Çin siyasal güçlenme aşamasına başlamıştır.

Devamını Oku…

Mi Band 4 Sürekli Nabız Ölçümünü Kapatma

Mi Band 4 Sürekli Nabız Ölçümünü Kapatma

Mi Band 4 Akılllı Bileklik Sürekli Nabız Ölçümünü Kapatma

Son güncelleme sonrasında Mi Band 4 devamlı nabız ölçmesi yapmaya başladı. Bir kaç gün acaba nasıl sonuçlar çıkacak diye durdurmaya çalışmadım. Fakat bileklik koluma takılı olmasa bile nabız ölçmeye çalıştığını ve çok fazlaca şarj tükettiğini görünce durdurmaya karar verdim. (Sonradan fark ettim ki sürekli nabız izlemeye onay vermişim…)

Her zaman olduğu gibi Sürekli Nabız Ölçümünü Kapatma işlemini nasıl yaptığımı paylaşarak yapamayanlara yardımcı olmak için paylaşıyorum.

Devamını Oku…

1 2 85