Hoşgeldiniz...Sitemizde Toplam 43 Ana Başlık altında, 2863 yazı ve 2490 yorum bulunmaktadır.

«

»

Kas 25 2012

TRÜF,KEME MANTARI

 

italyan mutfağının en önemli ve değerli unsurlarından biri, yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar çeşidi.

Ağaç kökleri arasında yetişen ve şeklini yetiştiği topraktan alan trüf mantarını bulmak aynı zamanda çok da zahmetli. En beğendiği yer ise meşe ve kestane ağaçlarının kökleri.

Değeri açısından zaman zaman altınla boy ölçüşen trüf mantarı, pek çok gurmenin de vazgeçemediği bir lezzet.

Trüf mantarı karbonlu besinleri doğrudan topraktan edinemiyor, şeker ya da organik asitleri ağaç köklerinden emerek paylaşıyor. kök diplerinde yeryüzünden 50 santim kadar aşağıda gelişip serpiliyor. Eğer zamanında keşfedilip toplanmazsa çürüyüp yok oluyor.

Trüfün gelişip serpilmesi için çok hassas bir doğal denge gereklidir. Gelip geçen yaz sağanakları, Trüf için gerekli ideal nemi sağlıyor. Çok kuru, yağmursuz yaz ayları ise belirli oranda neme ihtiyacı olan Trüf’ü kurutuyor.

 

 

Fransa, italya ve ispanya, dünyadaki en kaliteli trüf’ü üreten ülkeler.

Türkçe de ‘domalan’ adı verilen, bilimsel sınıflandırmada ‘Tuberaceae’ familyasına giren bu toprakaltı mantarının, dünyada 70 kadar çeşidi var. Bunlar içinde en değerli olanı kara elmas olarak da anılan siyah Trüf.

 

    toprağın altında yetişen nadir bulunan mantardır. doğadan köpekler yardımıyla toplanır. siyah ve şekilsiz bir dış görünüşe sahiptirbeyaz olanı en değerli olanıdır. o kadar değerlidirki müzayedelerde binlerce euroya satılır. dünyanın en lezzetli ve değerli mantarı olarak kabul edilen trüf mantarı sadece kasım ayında yetişir.gastronomide en değerli gıda maddelerinden biri olarak kabul edilen mantar türü. daha makbul beyaz türüne fransada rastlanır.450 gramı 4500 dolara kadar çıkan fiyatlarla satılan mantar türüdür.siyah olanını türkiyede bulmak mümkündür. daha çok meşe ağacının olduğu yerde sık çıkar ve domuzların eşelediği yerlere bakarak bulunur. tadı mükemmel denebilecek düzeydedir. sucuklu yumurta gibi yapıp yenmesi ayrı bir lezzet verir.Özel kokusu ve aramasıyla ünlü trüf mantarının Türkiye’de yetiştirilmesi için çalışmalara başlandı. Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yetiştirilen trüf mantarı çalışmalarının ilk ayağı kapsamında Nevşehir’de meşe fideleri dikildi.

Malatya’da Domalan, Antep’te Keme, Araplarda Kama, Avrupa ve Amerika’da Türüf olarak adlandırlan bu mantar, Domalan mantarı(Rhizopogon luteolus)Keme, domalan, tombalak, topalak, geme, kumi bir çeşit mantardır.ünlü trüf mantarının akrabasıdır.

 

Dünyada 16 çeşidi olan trüf mantarı var.Bunlardan biri de, Güneydoğu bölgemizde ilkbaharda çıkan keme ya da domalan mantarı sadece belli bölgelerde yetişen ve kısa bir dönemde bulunabilen özel bir mantar türüdür.

Domalan mantarı ve acve hurmasının şifa oluşu

 

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Acve hurması Cennet meyvelerindendir onda; zehire karşı şifa vardır. Mantar veya domalan ise insanlar tarafından ekip dikme zahmeti olmadan meydana gelen kudret helvası cinsinden bir rızıktır, suyu da göze şifadır.” (İbn Mâce, Tıp: 8)

 

Saîd b. Zeyd’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Mantar veya Domalan; Musa (a.s.) zamanında İsrail oğullarına verilen ekme dikme zahmeti olmaksızın, insan emeği karışmadan meydana gelen, Kudret helvası cinsinden bir rızıktır. Suyu da göze şifadır.” (İbn Mâce, Tıp: 8)

 

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, bazı insanlar: “Rasûlullah (s.a.v.)’e mantar veya domalan bitkisi yeryüzünün çiçek hastalığıdır” dediler. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Mantar veya domalan; kudret helvası cinsinden bir rızık olup suyu göze şifadır. Acve hurması; Cennet meyvelerinden olup zehire karşı şifadır” buyurdu. (İbn Mâce, Tıp: 8; Ebû Dâvûd, Tıp: 12)

 

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Üç, beş veya yedi mantar veya domalan alıp onları sıktım suyunu cam bir kap içersine koydum, onunla bir cariyemin gözünü sürmeledim de iyileşti.” (İbn Mâce, Tıp: 8; Ebû Dâvûd, Tıp: 12)

Bir önceki yazımız olan ŞEYH AHMET İSMAİL HASAN YASİN (1938 - 2004) KİMDİR....? başlıklı makalemizde Ahmed, Filistin ve Gazze hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. ahmet dıkı

    Düzenleme:Göndermiş olduğunuz yorum reklam içerdiği için kaldırıldı.Biz hiç bir kişi ve kuruluş için mal alım satımı veya aracılık hizmeti yapmıyoruz.Kusura bakmayınız.
    Kerim usta

  2. konyalı

    Düzenleme:
    Sitemizde alım satım ve aracılık hizmeti yapılmadığından yorumunuz yayımlanmamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d blogcu bunu beğendi:
Kişisel web sitesi Kişisel web sitesi
daha