Kategori arşivi: Karamandan Haber

Karaman’da Raybus Seferleri Başladı

Karaman'daraybus seferleri başladı

Uzun bir süredir Karaman -Konya arası tren garından otobüs ile yapılan taşımacılık hizmeti 01/01/2017 itibariyle Raybus ile yapılmaya başlandı.Karaman-Konya arasında yapılacak olan Raybus Tren sefer saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Karaman – Konya arası: Saat 06:20 ile 16:00 olmak üzere her gün iki sefer,
 • Konya -Karaman arası: Saat 09:00 ile 18:50 olmak üzere hergün iki sefer yapılacak…

 

Emegi geçen herkese Teşekkür ederiz.

www.kerimusta.com

 

Karaman’da Eğitim Öğretime Verilen Ara iki Gün Daha uzatıldı

Karaman da okullar tatil

Meteorolojiden alınan son bilgilere göre ilimizde kar yağışının 29.12.2016 Perşembe ve 30.12.2016 Cuma günlerinde devam edeceği, ilimizde ölçülen 85 cm, yer yer bir metreyi bulan kar kalınlığının üzerine 35 cm daha kar yağışının beklendiği belirtilmektedir. Ayrıca çatılarda biriken karın oluşturabileceği tehlike öngörüsü ile merkez ve merkeze bağlı okullarımızda 29.12.2016 Perşembe ve 30.12.2016 Cuma günü eğitim – öğretime 2 (iki) gün ara verilmiştir.

Kaynak: Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Sosyal Medyada Terör Destekçilerine Tutuklamalar

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda Sosyal Medya üzerinden halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden 3.710 kişi hakkında adli işlem yapılmış, bunlardan 1.656’sı tutuklanmış, 1.203’ü Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 84’ünün ise gözaltı işlemi devam etmekte olup; 767’si gözaltından serbest bırakılmıştır. Hali hazırda açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli süreç devam etmektedir.
Öte yandan, her alanda olduğu gibi sosyal medya alanında da terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmekte olup; suç ve suçlularla mücadele birimlerimizin teknik kabiliyetlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası servis sağlayıcı, kurum ve kuruluşlar ile yürütülen iş birlikleri de en üst seviyeye taşınmıştır.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 

  BASIN MERKEZİ

Elektrikli Bisikletler ve Getirdikleri

electric_bicyc

Teknolojiyi çok severim.Hele elektrik gibi temiz bir enerji her zaman favorimdir.Bu zamana kadar elektrikli bir bisiklet olmasını çok hayal ettim.Sağolsunlar en sonunda şarjlı elektirikli bisikletler bol miktarda piyasaya sürüldü.Bunda çinlilerin büyük payı var.Bunun yanında engelliler için,yaşlılar için olanları ise ayakta alkışlamak gerekir.İhtiyaç nedeniyle alındığında gerçekten yük taşıma dahil yararlı işler yapabiliyorlar.Otomobillerde de aynı hızda devam etmesini umuyordum ama bu konuda çok yavaş bir ilerleme olduğu  görülüyor.Bunda uluslararası petrol satan ülkelerin parmağı olduğunu da düşünmüyor değilim.

Buraya kadar şarjlı bisikletlerin sevindiğim kısımlarını belirttim.Fakat bir çok  kişinin öngöremediği bir durum oluştu.Bir kere şarjlı bisikletler ihtiyaç haricinde çocukların oyun oynayabileceği  ve bol bol gezerek vakit geçirebilecekleri bir araç haline geldi.Çünkü ehliyet gerekmiyor,kask kullanması mecburi görülmedi.Tescil yapılmadığı için trafik kurallarına uyma zorunluluğu olmadığı gibi bir durum herkesçe kabullenildi.Hatta satıcıların kesinlikle ehliyet yok,plaka yok,kask yok diye ballandıra ballandıra müşteri çekmeye çalışmasınıda gözlerimle  gördüm.Şimdilerde yeni yeni bazı modelleri tescilleme çalışmaları başladı.Fakat bunda da hala  sıkıntılar var.

Şarjlı bisiklette hesaba katmadığımız  önemli bir konuyu hesaba katmadık…Genç neslimizin cep telefonları hareketlerini azaltmıştı üstüne  birde bu şarjlı bisikletler eklendi. Gençlerimiz şarjlı bisikletlerle bulundukları şehri bisikletin şarjı bitene kadar rahatlıkla dolaşıyorlar.Bu dolaşma esnasında ise enerji harcamadıkları gibi gezerken yemeye içmeye devam ediyorlar.Kilo sorunu meydana gelebilir.

İçlerinde olan asilik dikkatleri üzerine  toplama yönünde baskı yapıyor ve çoğunlukla aşağıdaki modayı takip ediyorlar.Arama motorlarına elekrikli bisiklet kazaları veya şarjlı bisiklet kazaları yazın…Karşınıza korkunç kazalardan oluşan haberler sıralanacaktır.Gençlerimize sahip çıkalım ve onları korumanın yollarını hep birlikte bulalım.

Şimdi şarjlılarda neler revaçta bir bakalım.Bu benim görebildiklerim…

 • Şarjlı bisikletin hız ayarları modifiye edilerek yükseltmek,
 • Yolda  dikkat çekmek için şarlı bisikletin ayaklığı asfalta sürtülerek ses çıkartmak,(Katlanılabilir)
 • Araba alarmı ,siren,araba kornası takarak yüksek ses çıkartmak,(Katlanılabilir)
 • Kırmızı ışıkta  geçmek,
 • Kask takmamak,
 • Kalabalık ortamlarda ise tam tersine sessiz ve hızlı bir şekilde sağdan soldan geçmek,
 • Yolu görebilsin diye takılan ışıklar kaldırılarak,süs ledlerle aracı donatmak,
 • Şarjı çok dayansın diye akşamları ışıkları kapatılarak gezintiye devam etmek…
 • Ehliyet gerektiren modelleri ehliyetsiz kullanmak…

 

Canları sağolsun ve yine gezsinler dolaşsınlar…Fakat kuralların ölen ve yaralanan kişilerden yola çıkılarak hazırlandığını sık sık hatırlatalım.Önlenebilir  kurallarla onların yaşamalarını sağlamak zorundayız,çünkü onlar bizim geleceğimiz…

 

www.kerimusta.com

Kerim YARININELİ

 

Uluslararası Engelliler Günü Kutlu olsun

1992 yılında alınan bir kararla  3 Aralık ,Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu da, 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istemiştir.

Ülkemizde pek çok engel türü; önlenebilir ve korunabilir sorunlara bağlı oluşmaktadır.Kaldırımlar,yollar,toplu taşıma araçları gibi engellilerin sorunlarının çözülmesinde Devlete,özellikle belediyelere çok iş düşmektedir.

Bunun yanında hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu her zaman hatırlayıp onlara güzel bir yaşam için ne yapabileceksek,elimizden geldiği kadar bir an önce  yapmaya çalışmalıyız.Kendine güvenemeyip dilenen engelliler yerine topluma yararlı engelliler için kolları sıvamalıyız.

Dünya Uluslararası engelliler gününüz kutlu olsun.

Karaman’a Seyir Terasları

Karaman Belediyesi tarafından projelendirilen ve Beyazkent Mahallesi’nde yapımına başlanan Seyir Terasları Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan çalışmaları yerinde inceledi

 

Karaman Belediyesi tarafından projelendirilerek geçtiğimiz Eylül ayında ihalesi yapılarak yapımına başlanan Seyir Terasları Projesi’nde, çalışmalar aralıksız devam ediyor. Çalışmaların yapılacağı alanı gezerek incelemelerde bulunan belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yetkililerden bilgi aldı.

Karaman’a Seyir Terasları yazısına devam et

Şehit Hakan Yılmaz’ımızı Bugün Son Yolculuğuna Uğurladık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               Şırnak’ın İdil ilçesinde teröristlerle girdiği çatışmada ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Özel Harekat Polisi Hakan Yılmaz, Karaman’da ,Karaman’lılar  tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Şehidimize Allah’tan rahmet, Ailesi ve Miiletimize başsağlığı dileriz.

Vatan sağolsun  🙁

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar. Onlar, Allah’tan gelen nimet ve keremin; Allah’ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler. “ (Âl-i İmrân, 169-171)

1797387_10208967876583377_4530759768479944451_n

 

Karaman’da Şehit Ateşi

12790865_503666359816899_6712176491560766756_nŞırnak’ın İdil İlçesinde teroristlerle çıkan çatışmada 2 polisimiz şehit oldu.Şehitlerden biri özel harekatçı Hakan Yılmaz’ın  acı haberi Karaman’da oturan annesi ile Ağabeyi Harun Yılmaz ve Kayınpederi Mustafa Gümüştaş’a verildi.Aslen Adanalı olan Şehit Hakan Yılmaz evli ve iki çocuk babası olup  Kayseri’de görev yaparaken geçici olarak iki aydır Şırnak’ta bulunmaktaydı…

                     Şehit haberini veren Vali Murat Koca”Kahraman bir evladımızı bugün kaybettik.Cenazesi muhtemelen Karaman’da defnedilecek.O’nun için hazırlık yapıyoruz.Milletimizin başı sağolsun”açıklamasında bulundu.

                    Sevgili Kardeşim Veli Gümüştaş’ın eniştesi olan şehidimiz yarın ikindi Namazı sonrasi Karaman’da toprağa verilecektir.Kendisine Allahtan rahmet ,Ailesi ve Milletimize başsağlığı dileriz.

 

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar. Onlar, Allah’tan gelen nimet ve keremin; Allah’ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler. “ (Âl-i İmrân, 169-171)

 

 

Kazım Karabekir Paşa Kimdir?

                           Kurtuluş Savaşı komutanlarından asıl adı Musa Kazım Karabekir 23 Temmuz 1882 yılında İstanbul’un Kocamustafapaşa semtinde Dünyaya gelmiştir. 26 Ocak 1939 Yılında 66 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
                           Karamanlı Mehmet Emin Paşa’nın oğlu olan Kazım Karabekir Paşa aslen Karaman’ın Gaferriyat ya da yeni adı ile Kazımkarabekir İlçesindendir.Annesi ise Hacı Havva Hanımdır.

1902 yılında Harbiye Mektebinden Mezun olan Kazım Karabekir Paşa 1905’te ise Mekteb-i Erkân-ı Harbiye’den mezun oldu.1907 yılında ise Enver Paşa ile birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Manastır şubesini kurdu.
                           Birinci Dünya savaşı sırasında Paris’te görevli iken tehlikenin farkına vararak Ülkesine geri döndü.1914 yılında Genel Kurmay istihbarat Şube Müdürü olarak görevlendirildi. Bu savaştan mümkün olduğunca uzak durmanın gerekliliğini savunarak boğazlara yeni kuvvetler yığmanın gerekliliğini belirtti.Bu yıllarda yarbay rütbesine çıkarak vali görevinde de bulunmuştur.
                       İstanbul dönüşü 1915 yılında 19.Tümen Komutanlığına atanmıştır. Çanakkale taarruz savaşlarında görevlendirildiğinde Alçıtepe’yi 3,5 ay gibi savaşarak sayıca kat kat üstün düşmanın ilerlemesini durdurmuştur. Bu nedenle Alçıtepe Kahramanı olarak tarihte yerini almıştır.Kendisine Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası verilerek Miralay rütbesine yükseltilmiştir.

Kazım Karabekir Paşa Kimdir? yazısına devam et

Karaman’lı Aşık Gufrani ve Eserleri

1
Aşık Gufrani(1864-1926)

Karaman’a bağlı Başkışla köyünde 1864 yılında dünyaya gelen Gufrani’nin asıl adı Durmuş Ali’dir. Babası köyün ağalarından, Ferhat oğullarından Mehmet Ali Ağa’dır. İlkokul tahsilini , köyündeki “Sıbyan Mektebi’nde” yapmıştır.

                    1879 yılında Gufrani 15 yaşındadır.O yıl kış mevsimidir ve gece başlayan kar,gece yarısına kadar yağmıştır. Kar dindikten sonra her tarafı kaplayınca dolunayın ışığ ile ortalık sabah gibi aydınlanır.Gufrani bir ara uykusundan uyanır ve pencereden dışarı bakınca sabah olduğunu sanarak elbisesini giyerek okulun yolunu tutar.Kapıyı açıp içeri girdiğinde öğretmenin makamında üç hocanın oturduğunu görür.Hocalar Gufraniye yanlarına gelmesini söylerler.Gufrani yanlarına yaklaşınca hocanın birisi diğer hocaya;

-Doldur ver; der…

diğer hoca ise

-Çok doldurma götüremez;der…

Sonunda  hoca;

-Al evlat…Yaradan aşkına iç! der.Gufrani edeple biraz geri çekilerek ,yarım arkasını dönüp içeceği içer.Boşalan bardağı geri vermek üzere döndüğünde ise hocalardan hiç birini yanında göremez.Kimi kaynaklara göre ise Gufrani okulda uykuya daldığında bu olay yaşanır denilmekte…İşte bu olaydan sonra Gufrani’de çok büyük değişiklikler meydan gelir.Kendisinden umulmadık şekilde vezinli ve kafiyeli sözler çıkmaya başlar.Köydeki öğretmenden alacaklarını aldıktan sonra Karaman’a gelerek; bugünkü Kale İlkokulu’nun bulunduğu yerdeki Hacı İshak Medresesi’ne devam eder. Bir müddet bu medresede tahsil gördükten sonra, eline bir saz alır; sazla birlikte, Gufrani mahlası ile şiirler söylemeye başlar.

Gufrani  Eylül ayı 1926 yılında 62 yaşında iken hayata gözlerini yumar.

                 Fuat Köprülü(Son asır saz şairleri),Yusuf ziya Ortaç ve Saadettin Nüzhet(Halk Edebiyatı Antolojisi),Gufrani hakkında  “Nükte ile Hicvi birleştirmiş zeki bir edası vardır. Son zamanlarda yetişen saz şairlerimizden en olgunu olarak gösterilebilir” demektedirler.
Gösterişten hoşlanmayan, sakin ve çekingen tabiatlı olan Gufrani’nin şiirleri, çeşitli nedenlerle tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Aslında Gufrani eserlerini bir defterde toplamış ve şiirlerini Konya’da Meşrik-i İrfan Matbaasında bastırmaya çalışmış ve 3-4 formasını basıldıktan sonra belirsizliğe terkedilmiş…Bir ara Milli eğitim bakanlığı konuyla ilgilenerek monografisi hazırlanarak bakanlığa gönderilmiş ama ilgisizlik nedeniyle basılmamış ve 1947 yılında Bakanlık binası’nın yanmasıyla her şey küle dönmüştür.

                    Çok değer verdiğim Karamanlı Aşıklardan Gufranin eserlerini vaktim olduğu müddetçe yayımlıyacağım.

 

Kerim YARININELİ

www.kerimusta.com

 

İstiklal Savaşı Destanı

Elhamdülillah, alyyül a’la
Bu cenge nusret-i Sübhân yetişti
Yüz yirmi dört bin peygamber ile
Din serveri fahr-i ekvân yetişti

Sunûf-u evliya kaalktı ayağa
Bir hareket geldi yazıya dağa
Ervâh-ı şüheda sol ile sağa
Can Hüseyin şah-ı cihan yetişti Karaman’lı Aşık Gufrani ve Eserleri yazısına devam et

İbrahim Hakkı Konyalı Kimdir?

kerimusta.com
Tarihçi, yazar ve kitâbe uzmanı (1896-1984)

Konya’da doğdu. Babası Nalbantzâde Mustafa Efendi’dir. Kendi ifadesine göre ailesi baba tarafından Anadolu Selçukluları’na, I. Alâeddin Keykubad dönemine kadar iner ve Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’ye dayanır. İlk öğrenimini Konya’da Rüşdiyye-i Füyûzât-ı Hamîdiyye’de gördü. Daha sonra Bekir Sâmi Paşa Medresesi’nin yerine yapılmış olan Islâh-ı Medâris-i İslâmiyye’ye devam etti. Burada Arapça öğrendi. Medrese eğitimi sırasında Erzurumlu İbrâhim Hakkı’nın Mârifetnâme’sinin etkisinde kaldı ve Hakkı ismini benimsedi. I. Dünya Savaşı esnasında açılan Şimendifer Mektebi’ni bitirerek Türkiye’nin ilk demiryolcusu oldu. İlk devlet görevi Batum’da istasyon müdürlüğüdür. Ardından Konya Sanayi Mektebi’nde Türkçe öğretmenliği, İstanbul Meşihat Dairesi’nde ders vekâleti halifeliği, Başbakanlık Arşivi, Askerî Müze ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde uzmanlık yaptı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi’nin kuruluşunda büyük payı oldu.

İbrahim Hakkı Konyalı yazı hayatına ilk defa Konya’da Meşrık-i İrfân gazetesinde başladı, Babalık gazetesinde yazılarını sürdürdü. Bu arada Hak Yolu isimli dergiyi ancak altı sayı yayımlayabildi. İntibah’ta başyazarlık yaptığı gibi Mütareke yıllarında Tercümân-ı Hakîkat’te daha çok tarihî konuları ele alan makaleler yazdı. İstanbul’a geldiği yıllarda Zekeriya Sertel, Halil Lütfi Dördüncü, Selim Ragıp Emeç ve Ali Ekrem Uşaklıgil’in çıkardığı Son Posta’da çalıştı. Gazetenin kapatılması üzerine Tan gazetesinde yazmaya başladı. Daha sonraki yıllarda Vatan, Yeni Sabah, Hergün, Bugün, Yeni İstanbul, İstiklâl ve Yeni Asya gazetelerinde, Foto Magazin, 7 Gün, Örnek, Tarih Dünyası, Tarih Konuşuyor, Vakıflar Dergisi, Vakıflar Bülteni ve Türk Yurdu dergilerinde çeşitli yazılar kaleme aldı. Niyazi Ahmet Banoğlu ile birlikte Tarih Dünyası Dergisi’ni çıkardı, onunla aralarının açılması üzerine Tarih Hazinesi isimli bir dergi yayımladı. Bazı yazılarında gerçek soyadı olan Atis’i kullandığı da olmuştur. 20 Ağustos 1984 tarihinde Konya Akşehir’de vefat etti, cenazesi İstanbul’a getirilerek 21 Ağustos’ta Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.
İbrahim Hakkı Konyalı Kimdir? yazısına devam et

Aktekke Mader-i Mevlana Türbe ve Camii -Karaman

IMG_20150717_122357 (Medium)               Tarihte Kalemiye Zaviyesi. Ağa Tekkesi (Ak Tekke). Mader-i Mevlana (Valide Sultan) Türbe ve Camii gibi çeşitli adlarla anılan Karaman (Larende) Mevlevihanesi. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin annesiyle bazı aile yakınlarının burada gömülmesinden dolayı Mevlevi zaviyeleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple şeyh­lik makamında hep Mevlana’nın soyundan bir çelebi bulunmuş ve adeta Mevleviler’ce mutlaka ziyaret edilmesi gerekli bir makam niteliği taşımıştır. Karaman’ın Ali Şahne (bugün Alişahane mahallesinde, Gazipaşa ile Mehmetbey caddeleri arasında yer alan mevlevihane Efiaki’den intikal eden rivayete göre,Mevlana’nın torunu Ulu Arif Çelebi’nin müridi Kalemi- oğlu Ahi Mehmed Bey tarafından şeyhinin emri üzerine 710-720 (1310-1320) yılları arasında Mevlana’nın annesi Mü’ mine Hatun’la ağabeyi Muhammed Alaeddin’in mezarlarının bulunduğu yerde kurulmuştur. Mevlevihane Karamanoğulları ve Osmanlılar döneminde çeşitli yenilenme. onarım ve ilavelerle büyütülmüş ve yapılan vakıfla büyük bir külliye haline gelmiştir . Mevlevihaneye ait en eski vakıfname­lerden biri olan 754 ( 1353) tarihli Karamanoğlu Mevlevi Mirza Halil Yahşi Bey’in Arapça vakfiyesinde, Mirza Halil Bey’in Kalemioğlu Ahi Mehmed Bey’in yaptırdı­ ğı zaviyeye bir değirmene bir tarla vakfettiği. şehid edilen oğlu Seyfeddin Süleyman Bey’in mezarının zaviyenin kıble tarafının hemen yakınında bulunduğu kaydedilmektedir. Karaman Tarihi müellifi Şikaride Seyfeddin Süleyman Bey’in Divanoğlu Medresesi’nin yanındaki Kalemiye Zaviyesi Türbesi’nde Mevlana’nın annesinin yanına defnedildiğini söyler.                 

              Mevlana’nın Karaman’a gelişinden kısa bir süre sonra vefat eden ilk eşi ve Sultan Veled’in annesi Gevher Hatun’un. vakfiyede adı geçen Karamanoğlu Seyfeddin Süleyman Bey’in kabirierinin burada olduğu nakledilmekteyse de yerleri tam olarak belli değildir.

              Karamanoğlu Mirza Halil Bey’in küçük oğlu Alaeddin Ali Bey 769 (1367-68) tarihli vakfiyesinde babasının yaptırdığı. amcasının merkadinin de bulunduğu zaviyenin kıble tarafında bir zaviye daha yaptınlmasını istemiş, Mevlana’nın adına inşa edilen bu vakıf onun soyuna şart koşul­muştur. Seyfeddin Süleyman Bey’in yaptırdığı hamam da buraya vakfedilmiş, yapıların giderleri çeşitli çiftliklerle Selerek köyünden sağlanmıştır. Bugün cümle kapısının üstündeki kemer alınlığının içinde bulunan 60 x 5O cm. ebadında, Karaman devri sülüsüyle yazılı beş satırlık Arapça kitabe 772 (1370-71) tarihli olup bu tarih Alaeddin Ali Bey’in inşasını istediği zaviyenin tamamlandığı yıl olmalıdır. Kitabeden, Alaeddin Ali Bey’in Aktekke Mader-i Mevlana Türbe ve Camii -Karaman yazısına devam et