Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü

imagesBir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım.Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.Bu arada windows 7 kullanıyorum…Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti.Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi.Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

 

Not:Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasinlar…

Son olarak yazı ve yorumlarda yeterince bilgi verildiği için konu  Yorum ve sorulara kapatılmıştır.

98859 defa görüntülendi

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü” üzerine 189 yorum

 1. Bu C: ve D: sağ tıklayınca sürücü harfini değiştir buluyorum ama 468mb lık SD karta sağ tıklayınca sadece yardım yazısı çıkıyor ne yapabilirim hocam lütfen yardım gerekirse skype vereyim ekran paylaşımından teamviewerdan yapalım http://hizliresim.com/GojRDy

  1. Bende şu an windows 10 kullanıyorum.Siz aşağıdaki gibi bir sürücü görmelisiniz.C ve d sürücüsünü oynamayın.Örneğin bende I olarak görünüyor.Sizde şu anda sd kart görülmüyor.

   1. C ve d sürücüsü sizin sabit diskiniz.Bilgisayarı kapayın ve sd kart takarak açın…Çıkarılabilir disk olarak görebilirseniz ismini değiştirebilirsiniz.

    1. Hocam dediğinizi yaptım hp yazısı cıkarken başta taktım SD kartı ama bişi değişmedi acaba sd kartta mı bi sorun var benim attığım hızlı resim linkinde gördüğünüz o isimsiz 468 mb değil mi diyosunuz yani sağ tıklıyorum sadece yardım cıkıyor 🙁

 2. Hocam dediklerinizi aynen yaptım ancak “””””””Sürücü harfi ve yolu değiştir tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Tamam diyerek işlemi bitirdim.”””””””
  Bu yazılanı bulamadım nasıl yapıcam 512mb kingston SD kart eski falan ama anneme vericem müzik atıp dinliyor dediğinz gibi hiçbirşey yazmıyor 468 mb gözüküyor ama isimsiz aktif değil yani ben de Qgibi isim verip dediklerinizi yapmak istiyorum ama (sürücü harfi ve yolu değiştir bulamadım lütfen yardımcı olur musunuz ?

 3. Merhaba Kerim Bey,
  Samsung Galaxy s3 telefonum yukarıda anlatıldığı gibi durduk yere micro sd kartımı algılamamaya başladı ve ”sd kart boş veya dosya sistemi desteklenmiyor” hatası verdi.Önce telefonda biçimlendirmeyi denedim ancak biçimlendirilmedi.Sonra yukarıda anlattığınız yöntemleri uygulayarak bilgisayarda açmayı denedim.Hiçbir şekilde kartı görmedi,başka pc de denedim orada da görmedi.Anlattığınız gibi disk yönetimi kısmından isim değiştirdim,bilgisayarım kısmında kart okuyucu görünüyor ancak kartı algılamıyor.Disk boş uyarısı veriyor.Sd formatter programını indirdim fakat orada da algılamıyor ,bu yüzden format atamıyorum.Yukarıda verdiğiniz linklerdeki programları indirdim Fat32,kingston format vs.belki algılar diye ama onlarda da görünmedi.Amacım karta format attıktan sonra söylediğiniz programlarla verileri kurtarmaya çalışmak.Şuan ne yazık ki bomboş görünüyor ve format atamıyorum.Bu kartı okuyabilecek başka bir format programı yok mu? Geceden beri uğraşıyorum çok mutlu olurum yardım ederseniz. Bu arada micro sd kartımın markası SanDisk 16gb.

 4. Kerim usta benim 8 gb lık hafiza kartim var telofonda ve bilgisayarda gözükmüyo ne yaparak bicimlendiririm

Yorum yapmaktan çekinmeyin...