Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü 2017

imagesKonu hakkında o kadar çok soru ve yorumlar geldi ki  konuyu 2017 yılı itibariyle tekrardan toparlamaya ve güncellemeye karar verdim.Lütfen soru sormadan önce aşağıdaki tüm açıklamaları okuyup kontrol ediniz.

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım.Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti.Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi.Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz.Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Not:Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar…Tüm verileriniz kaybolacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa…

Neler Yapabiliriz?

 • Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
 • Eğer sd kartınız bilgisyar tarafından görülüyor ama bozuk ise vebiçimlendirmenizi istiyorsa,biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız.Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız.Başarılı olursa sorun kalkacaktır.
 • Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz.Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ne gidin.Aygıt Yöneticisi’ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.
  • Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
  • Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.

   

  Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur. Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.

 • Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
 • Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun.2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…
 • USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuymayı deneyin. Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
 • Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir. SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
 • SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin. SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
 • BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin. Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
 • Telefonunuzu kapatın ve  SD kartınızı çıkarın .SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açarak ayarları> depolama alanına giderek SD kartı başlığını bulun. SD kartı başlığı altında “SD kartı takın”gibi veya buna benzer mesaj görmeniz gerekir .Şimdi, telefonunuzu kapatmadan SD kartınızı telefona dikkatlice takın ve SD kartınızı okuyup okumadığını kontrol edin.
 • SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir.Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum.Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

 

 SD/microSD 2GB veya altı FAT16
 SDHC/microSDHC 4GB’ tan 32GB’ a kadar FAT32
 SDXC/microSDXC 64GB veya üstü exFAT
 CompactFlash 128GB’ a kadar FAT32
 CompactFlash 256GB exFAT

 

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir.Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmıyacağım.Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu.Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler.

 

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

 

 

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü 2017” üzerine 191 yorum

 1. Abi kartı takmadan önce disk yönetimine giriliyor kartı takınca girilmiyor ve bilgisayar aşırı kasıyor kart biçimlendirilemiyor ne yapabilirim?

 2. Bu C: ve D: sağ tıklayınca sürücü harfini değiştir buluyorum ama 468mb lık SD karta sağ tıklayınca sadece yardım yazısı çıkıyor ne yapabilirim hocam lütfen yardım gerekirse skype vereyim ekran paylaşımından teamviewerdan yapalım http://hizliresim.com/GojRDy

  1. Bende şu an windows 10 kullanıyorum.Siz aşağıdaki gibi bir sürücü görmelisiniz.C ve d sürücüsünü oynamayın.Örneğin bende I olarak görünüyor.Sizde şu anda sd kart görülmüyor.

   1. C ve d sürücüsü sizin sabit diskiniz.Bilgisayarı kapayın ve sd kart takarak açın…Çıkarılabilir disk olarak görebilirseniz ismini değiştirebilirsiniz.

    1. Hocam dediğinizi yaptım hp yazısı cıkarken başta taktım SD kartı ama bişi değişmedi acaba sd kartta mı bi sorun var benim attığım hızlı resim linkinde gördüğünüz o isimsiz 468 mb değil mi diyosunuz yani sağ tıklıyorum sadece yardım cıkıyor 🙁

 3. Bu arada windows 10 pro kullanıyorum sizde windows 7 acaba ondan mıdır ?

 4. Hocam dediklerinizi aynen yaptım ancak “””””””Sürücü harfi ve yolu değiştir tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Tamam diyerek işlemi bitirdim.”””””””
  Bu yazılanı bulamadım nasıl yapıcam 512mb kingston SD kart eski falan ama anneme vericem müzik atıp dinliyor dediğinz gibi hiçbirşey yazmıyor 468 mb gözüküyor ama isimsiz aktif değil yani ben de Qgibi isim verip dediklerinizi yapmak istiyorum ama (sürücü harfi ve yolu değiştir bulamadım lütfen yardımcı olur musunuz ?

 5. Merhaba Kerim Bey,
  Samsung Galaxy s3 telefonum yukarıda anlatıldığı gibi durduk yere micro sd kartımı algılamamaya başladı ve ”sd kart boş veya dosya sistemi desteklenmiyor” hatası verdi.Önce telefonda biçimlendirmeyi denedim ancak biçimlendirilmedi.Sonra yukarıda anlattığınız yöntemleri uygulayarak bilgisayarda açmayı denedim.Hiçbir şekilde kartı görmedi,başka pc de denedim orada da görmedi.Anlattığınız gibi disk yönetimi kısmından isim değiştirdim,bilgisayarım kısmında kart okuyucu görünüyor ancak kartı algılamıyor.Disk boş uyarısı veriyor.Sd formatter programını indirdim fakat orada da algılamıyor ,bu yüzden format atamıyorum.Yukarıda verdiğiniz linklerdeki programları indirdim Fat32,kingston format vs.belki algılar diye ama onlarda da görünmedi.Amacım karta format attıktan sonra söylediğiniz programlarla verileri kurtarmaya çalışmak.Şuan ne yazık ki bomboş görünüyor ve format atamıyorum.Bu kartı okuyabilecek başka bir format programı yok mu? Geceden beri uğraşıyorum çok mutlu olurum yardım ederseniz. Bu arada micro sd kartımın markası SanDisk 16gb.

 6. Kerim usta benim 8 gb lık hafiza kartim var telofonda ve bilgisayarda gözükmüyo ne yaparak bicimlendiririm

  1. Değerli kardeşim konu ve yorumlarda size uygun cevaplar mevcut…Yorumlara verdiğim cevaplardan yararlanmaya çalışınız.

Yorumlar kapalı.