Kategori arşivi: Bilgisayar ve İnternet Bilgileri

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü 2017

imagesKonu hakkında o kadar çok soru ve yorumlar geldi ki  konuyu 2017 yılı itibariyle tekrardan toparlamaya ve güncellemeye karar verdim.Lütfen soru sormadan önce aşağıdaki tüm açıklamaları okuyup kontrol ediniz.

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım.Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti.Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi.Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz.Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Not:Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar…Tüm verileriniz kaybolacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa…

Neler Yapabiliriz?

 • Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
 • Eğer sd kartınız bilgisyar tarafından görülüyor ama bozuk ise vebiçimlendirmenizi istiyorsa,biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız.Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız.Başarılı olursa sorun kalkacaktır.
 • Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz.Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ne gidin.Aygıt Yöneticisi’ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.
  • Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
  • Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.

   

  Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur. Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.

 • Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
 • Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun.2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…
 • USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuymayı deneyin. Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
 • Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir. SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
 • SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin. SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
 • BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin. Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
 • Telefonunuzu kapatın ve  SD kartınızı çıkarın .SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açarak ayarları> depolama alanına giderek SD kartı başlığını bulun. SD kartı başlığı altında “SD kartı takın”gibi veya buna benzer mesaj görmeniz gerekir .Şimdi, telefonunuzu kapatmadan SD kartınızı telefona dikkatlice takın ve SD kartınızı okuyup okumadığını kontrol edin.
 • SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir.Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum.Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

 

 SD/microSD 2GB veya altı FAT16
 SDHC/microSDHC 4GB’ tan 32GB’ a kadar FAT32
 SDXC/microSDXC 64GB veya üstü exFAT
 CompactFlash 128GB’ a kadar FAT32
 CompactFlash 256GB exFAT

 

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir.Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmıyacağım.Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu.Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler.

 

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

 

 

56723 defa görüntülendi

Windows Sens Hizmetine Bağlanamadı Hatası ve Çözümü

Windows’ta farklı kullanıcılar için parolanızı ayarlayıp,giriş yapabildiğiniz halde misafir veya diğer adıyla guest olarak oturum açmak istediğinizde “windows Sens Hizmetine Bağlanamadı“hatasını alıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapınız.

  • Admin olarak parolanızla  giriş yapınız.
  • Başlatta bulunan arama kutusuna services.msc yazıp aratınız.Arama sonunda çıkan sonuca Sağ tıklayıp Yönetici çalıştırı işaretleyip  tıklayınız.
  •  Com+ Olay sistemi Başladı  yazısını bulun ve  otomatik olup olmadığını kontrol edin.Otomatikse dokunmayın,değilse otomatik seçimini yapınız.
  • Sistem olay bildirim hizmeti Başladı yazısını bulun ve  otomatik olup olmadığını kontrol edin.Otomatikse dokunmayın,değilse otomatik seçimini yapınız.
  • Sistemi kapatarak misafir veya diğer adıyla guest olarak giriş yapınız. 

   Giriş yapabiliyorsanız işlem bitmiştir.Sorun hala devam ediyorsa aşağıdaki işlemlerle devam edeceğiz.

  • Başlatta bulunan arama kutusuna eventvwr.msc /s yazıp aratınız.
  • Bulunan sonuca tıklayarak açılan pencerede Windows kayıtları görünecektir.
  • Uygulama,güvenlik gibi tüm kayıtları sağ taraftan günlüğünü temizleyiniz.
  • Sistemi kapatarak misafir veya diğer adıyla guest olarak giriş yapınız.Sorun çözülmesi gerekir.

Son olarak bu hatayla windows 7 de karşılaştım.Hata hangi işletim sisteminde oluşursa onunla ilgili çözümü hazırladığımı sitemizi takip edenler bilirler.Diğer işletim sistemlerinde karşılaşmadığım için değişik çözüm şekilleri olabileceğini hatırlatmak isterim.

 

Alexa widget Kodu Kaldırıldı mı?

Alexa widget ile sitenizin yükseleceğini söyleyen bir çok eski makalelerde güncel olmayan haberlerle alexa-widget-logokafanız karışmasın.Eğer sitenizde Alexa widget kodu mevcut ise kaldırmayı unutmayınız.

Alexa widget Ekim 2016 sonrasında artık emekliye ayrıldı.

Bir zamanlar  sitelerde olmazsa olmazlardan biri olan Alexa widget uzun bir süre hüküm sürmüştü…

Eğer Alexa widget için kendi sitesindeki açıklamayı okumak isterseniz Buradan kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yahoo Mail Hesabı,Outlook Hesabınıza Nasıl Bağlanır? 2016

Outlock hesabınıza ,Yahoo mail hesabınızı bağlamak isterseniz aşağıda uygulayarak yaptığım yöntemi kullanınız.Bu şekilde yahoo mail’den gelen ve giden postalarınızı kontrol edebileceksiniz.İlk önce yahoo Mail hesabınıza giriniz.Burada bir ayar yapacağız.Bu ayarı yapmadığım zaman  yahoo Mail hesabımı Outlook hesabıma bağlayamadım.Varsa da ben görmedim.İşte uygulama ayarlarım.

 • Yahoo Mail heabınıza giriş yapınız.
 • Üt sağda bulunan hesap adınıza tıklayınız.(Bu kısım için aşağıdaki resme  bakabilirsiniz.)
 • Açılan menüden Hesap bilgilerine tıklayınız.
 • Karşınıza yeni bir sekmede Hesap bilgileri çıkacaktır.
 • Bu aşamadan sonrasında  bazen güvenlik amacıyla  şifrenizi tekrar isteyebilir.Girdiğinizde kaldığınız yerden devam eder.
 • Artık Hesap bilgilerindesiniz.Şimdi Hesap güvenliğine tıklayınız.
 • Daha az güvenli giriş yapan uygulamalara izin ver adlı seçeneği aktif hale getiriniz.
 • Yahoo mail ile ayarlarımız tamamlandı.

Yahoo Mail Hesabı,Outlook Hesabınıza Nasıl Bağlanır? 2016

Yahoo Mail Hesabı,Outlook Hesabınıza Nasıl Bağlanır? 2016 yazısına devam et

Windows 10 için Panoramik Arka Plan Resimleri (384 fotograf)

Micrososoft tarafından önerilerek indirmenize izin verilen panoramik masaüstü arkaplan resimlerini,her resim altında bulunan Hemen edinin linkine tıklayarak açınız.Sonra da resim üzerinde sağ tıklayarak bilgisayarınıza kaydederek masaüstü arkaplan olarak ayarlayınız.

Weathered Building (Bodie, California, U.S.)

Yıkık Bina (Bodie, California, ABD)

Hemen edinin

Mountain Reflections

Dağ Yansımaları

Hemen edinin

Sunlight in Poppy Field

Gelincik Tarlasında Güneş Işığı

Hemen edinin

River in Bavaria (Germany)

Bavyera’da Nehir (Almanya)
Windows 10 için Panoramik Arka Plan Resimleri (384 fotograf) yazısına devam et

Windows Masaüstü Tüm Simgeleri Gizleme veya Gösterme

windows10kerimustaWindows 10 da masaüstü simgeleri istediğimiz zaman gizleyip,istediğimiz de ise gösterebiliriz.Bu anlatılan işlemde dosyalar silinmezler.İşin doğrusu gizli olduğu için görünmezler….Bunun için yapmamız gerekenler sırayla aşağıda verilmiştir.

 • Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayınız..Klavyeden yapmak isterseniz  shitf + F10 tuşları aynı işi yapar.
 • Çıkan menüden Görünüm ve açılan menüden Masaüstü Öğelerini Göster seçeneğine dikkat ediniz. Tik varsa zaten masaüstü simgelerini görüyor olmalısınız.Tik kaldırınca simgeler gizlenmiş olacaktır.

 

 

Kerim YARININELİ
www.kerimusta.com

Kaydetmediğiniz Power Point Sunuyu Kurtarma

ppptkerimusta

        Power point sunumunuzu saatlerce uğraşarak hazırladınız.Birden elektrik kesildi veya başka bir sebepten dolayı sunumunuzu kaydedemediniz…Bunun tersi olarak sunumunuzu kaydettiniz ama çözemediğiniz bir sebepten dolayı resimler videolar görünmüyor.Bunun gibi durumlarda silinen dosyayı kurtarma programları da dosya silmediğiniz ve üzerine kaydettiğiniz için bir işe yaramıyor.Bu şekilde geri getiren bir program varsa da şu ana kadar rastlamadım.
                    Böyle durumlarda yapılabilecek en güzel şey,temp dosyası ile sunumunuzu geri getirmeye çalışmak…Çünkü Power Point siz çalışırken  ara ara sunumunuzu TMP olarak kaydeder.İşte biz bu TMP dosyasından yararlanacağız.Bunun için yapılacakları sıra ile aşağıdadır.

 • Power Point TMP dosyalarını bulmak için bilgisayarınızda arama kutusunu açın ve   ppt*.tmp  yazarak aratınız.
 • Karşınıza  bu zamana kadar yaptığınız sunumlara göre TMP uzantılı kurtarma dosyaları sıralanacaktır.
 • Bulunan dosya uzantısı TMP olduğu için sizin eski sürümlerde (2003 ve öncesi) PPT veya yeni sürümlerde PPTX olarak değiştiriniz.Örnek  : pptxxxxx.tmp   ollarak bulduğumuz dosyayı pptxxxxx.ppt   veya     pptxxxxx.pptx yapacağız.
 • Daha sonra uzantısını değiştirdiğimiz sunumu açarak en son otomatik kayıt ettiği yerden sunum çalışmamamıza devam ediyoruz.Yararlanmanız dileğiyle…

 

Kerim YARININELİ

www.kerimusta.com

 

Sahte Facebook Hesabı Kapatma

img_20161002_194443

Son günlerde ne yazık ki bir çok Facebook arkadaşımın Facebook hesaplarının sahteleri çoğaldı.Amacları dolandırıcılık olan bu hesapları panik yapmadan hesap sahibi veya herhangi bir arkadaşı 48-72 saat içerisinde kapatabileceginizi bilmeniz isterim.Sirayla yapmanız gerekenleri anlatacağım.

 • Öncelikle sahte Facebook hesabın profiline giriyoruz.
 • En sağda yanyana 3 nokta olan yere tıklayıp “şikayet et” tıklıyoruz.
 • Facebook sorunu anlamak için 4 maddelik seçenek sunar.Bunlardan “Bu hesabı şikayet et” seçeneğini seciyoruz.
 • Facebook size sorunun ne olduğunu anlamak için 6 maddelik seçenek daha verir.Bunlardan “Bu zaman tüneli beni veya tanıdığım birini taklit ediyor” işaretleyerek devam diyoruz.
 • Şimdi kimi taklit ettiğini anlamak için 3 maddelik bir secenek daha çıkacak…Bu seçeneklerden kendinizde “Beni” arkadaşınız adına şikayet edeceksiniz”Tanıdığım birini” isaretleyiniz.
 • Devam dediğiniz de artık “İncelenmesi için facebook’a gönder”diyebiliriz.
 • Artık Facebook 48-72 saat içinde inceleyip hesabı kapatacaktır.Son olarak bu işlemlerin tamamlanması için telefonunuza Facebook tarafindan doğrulanmış olması gerektiğini hatırlatayım.
 • Geçmiş olsun 🙂

Windows 10 İçin USB Bellek ile Kurulum Nasıl Yapılır?

windows10kerimusta                      Eski windows’larda işletim sistemi hata yaptığında açılış için  boot edilmiş açılış Disket,Cd veya Dvd kullanarak işletim sistemimizi  kurardık…Windows 10 ilk zamanlarda bu sistemi uygulamaya almasa da yoğun istek üzerine İSO dosyası oluşturma programını kendi sitesinde kullanıcılarına sundu.Windows bu uygulamayla direk USB Belleğe kurulumu yapabildiğinden bu işlemi seçenlerin makalenin diğer kısımlarını okumalarına gerek yoktur.Benim gibi İSO dosyası oluşturarak USB veya DVD  ile kullanmak isteyenler okumaya devam edebilirler. Windows 10 ile İSO dosyasını hazır hale getirmek için en az 4 Gb’lık bir alana ihtiyacımız olduğunu da belirteyim.

Bütün bu ön hatırlatmalar sonunda bu işlemi nasıl yaptığımı sırasıyla sizlere sunacağım.

 • Öncelikle Windows 10 İSO dosyası kurulum programı olan MediaCreationtool‘u aşağıdaki linke tıklayarak indiriyoruz.(17,5 Mb)

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

 • İndirme işleminden sonra programı çalıştırınız.Program çalışırken sıkılırsanız başka işlerinizle de ilgilenebilirsiniz.
 • Uygulanabilir bildirimler ve lisans koşullarını kabul ediniz.
 • Karşınıza  yükseltme veya  başka bir bilgisayar için kurulum yapmak seçenekleri çıkacak…Ben yükseltme yapmayacağım için kurulumu seçtim.
 • İleri seçeneği sonunda program dil,sürüm ve mimari yapıyı  (32,64 veya her ikisini seçebilirsiniz.)bilgisayarınıza göre otomatik olarak algılar.Fakat bu seçeneklerden herhangi birini değiştirmek isterseniz en aşağıda olan”Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan) kısmından kutucuktaki işareti kaldırmanız gerekir.
 • İleri seçeneğinden sonra program size İSO dosyasını nereye kaydetmek istediğini soracaktır.Kaydetmek istediğiniz yeri gösterin.
 • Bu kadar…Artık windows 10 İSO dosyanız hazırlanmaktadır.Hazır hale gelince isterseniz direk DVD’ye kaydetme seçeneği çıkacaktır.
 • Ben DVD ye kaydetmeyeceğim için son seçeneğini seçerek işlemi sonlandırdım.

Windows 10 İçin USB Bellek ile Kurulum Nasıl Yapılır? yazısına devam et

windows 10 İntel Sürücü (Driver) Sorunu

windows10kerimustaWindows 10 güncellemeler sonrasında sürücü hataları almaya başlarsanız uygun olan sürücüyü arayıpta bulamayabilirsiniz.Bu durumda aşağıda vereceğim linkten inteli’n kendi güncelleme programını indirerek sisteminizi otomatik olarak tarayıp eksik olan sürücünüzü  yükleyebilirsiniz.Vereceğim linkteki program intel tarafından hazırlanmış olup herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.Programı indirip kurduğunuzda sisteminizi tarama yapmanıza izin verin.Tarama sonrasında güncel olmayan sürücüyü izin vermeniz halinde indirip kuracaktır.

İntel Sürücü Güncelleme Programı aşağıdadır.

https://downloadmirror.intel.com/24345/a08/Intel%20Driver%20Update%20Utility%20Installer.exe

Windows 10 İçin Klavye’den Kısayollar

windows10kerimusta

Windows 10 ile alışılagelmiş klavye kombinasyonlarına  yenileri eklendi.Bu kısayolların bir gün lazım olacağına inancım ile klavyeden tek tek deneyerek sizler için hazır hale getirdim.Yardımı dokunması dileğiyle…

 • Windows + A tuşu :  İşlem Merkezi’ni açar.
 • Windows + B tuşu : Araç çubuğunda gizlenmiş simgeleri göstermek için kullanılır.Enter tuşu ile simgeler açılır.
 • Windows + D tuşu : Masaüstü’ne geçiş yapar.
 • Windows + E tuşu : Dosya Gezgini’ni açar.
 • Windows + F tuşu : Arama kutusunu açar.
 • Windows + G tuşu : Oyun çubuğunu açar.
 • Windows + H tuşu : Paylaşımı açar.
 • Windows + I tuşu : Ayarları açar.
 • Windows + K tuşu : Bağlanacak kablosuz ekran ve ses cihazlarını arar.
 • Windows + L tuşu : Oturumu kapatarak ekran koruyucu konumuna getirir.Eğer ekran koruyucu şifresi aktifse açmak için şifre isteyecektir.
 • Windows + M tuşu : Açık olan pencerelerin hepsini küçültür.
 • Windows + Q tuşu :Arama ekranına kısayollar oluşturur.
 • Windows + P tuşu :Kablosuz ekrana bağlanarak yansıtıcı seçeneklerini açar.
 • Windows + R tuşu :Çalıştır kutusunu aktif hale getirir.
 • Windows + S tuşu :Windows içinde arama yapar.
 • Windows + T tuşu :Araç çubuğundaki simgeleri seçer.Enter yaparak seçiminizi çalıştırın.
 • Windows + U tuşu :Erişim kolaylığı merkezini açar.
 • Windows + X tuşu :Başlat menüsünde bulunan bir çok komutları açacak kısayolları açar.
 • Windows + Sol Ok tuşu :Görüntülenen pencere küçülerek sağa çekilir.
 • Windows + Sağ Ok tuşu :Görüntülenen pencere küçülerek sola çekilir.
 • Windows + Yukarı Ok tuşu :Görüntülenen pencere küçülerek üste çekilir.
 • Windows + Aşağı Ok tuşu :Görüntülenen pencere küçülerek alta çekilir.İki kere basıldığında simge halinde küçülür.
 • Alt + Tab tuşu :Açık pencereler ortada küçülür ve tab tuşu ile geçiş yapabilirsiniz.
 • Windows + Ctrl + D tuşu :Yeni bir sanal masaüstü sayfası meydana gelir.
 • Windows + Ctrl + F4 tuşu :Sanal sayfayı kapatır.
 • Windows + Shift + M tuşu :Pencereleri eski haline getirir.
 • Shift + Delete tuşu :Silinen dosyaları çöp kutusuna göndermeden direk siler.

 

 

Kerim YARININELİ

www.kerimusta.com

Windows 10 Güvenli Kipten Nasıl Çıkarılır?

windows10kerimustaWindows 10 güvenli Kip çoğu zaman bir can simiti gibi kullanılır ama bazı durumlarda windows bir türlü güvenli kipten çıkamaz.Bu durumda windows 10 da güvenli kipten çıkmayı tarif edeceğim.

 • Bilgisayarınızı güvenli kipte açınız demiyeceğim zaten açık ve kurtulamıyorsunuz.
 • Windows tuşu ile birlikte R tuşuna basarak çalıştırma kutusuna msconfig yazınız.

 • Açılan pencereden önyükleme sekmesine geliniz.
 • Güvenli önyükleme seçeneğinin işaretini kaldırarak tamam diyerek onaylayınız.
 • Tekrar başlattığınızda her şeyin normal olduğunu görmeniz lazım…

Kolay gelsin